1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Batman’da barış nöbeti

featured

Batman’da İnsan Hakları Batman Şubesi öncülüğünde 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle kitlesel basın açıklaması gerçekleştirildi. Yilmaz Güney Park’ında gerçekleşen açıklamaya Yeşil Sol Parti Batman Milletvekilli  Zeynep Oduncu, Barış Anneleri Meclisi, TJA, MEBYA-DER’inde bulunduğu 48 sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

4 dilde “Barış” dövizinin taşındığı açıklamada “Barış insan hakkıdır, barış insanlığın teminatıdır, yaşasın barış” yazılı pankart açıldı. Beyaz önlüklerin giyildiği açıklamada basın metnini okuyan İHD Batman Şubesi Eşbaşkanı Rumeysa Deniz Kaya, her koşulda barışı haykıracaklarını söyledi.

1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Batman'da barış nöbeti

Savaş ve çatışmalarda kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet vakaların da çok fazla yaşandığını kaydeden Kaya, “Devletlerin kadına yönelik şiddeti önleme konusunda yükümlülükleri olup kadına yönelik şiddetle mücadele ancak barış ortamının sağlanması ile mümkündür” dedi.

Kaya, “Bilindiği üzere 22 Ağustos günü barışı dilinden düşürmeyen Barış Annelerinden Adalet Safalı ve Perihan Akçelik ifade verme işlemlerinin ardından dönüş yolunda geçirdikleri trafik kazası sebebiyle hayatlarını kaybetmiştir. Barış anneleri, yıllardır alanlarda barış ve adalet arayışı için haykırmakta ve barışın tesisi için mücadele etmektedir. Bizler insan hakları savunucuları olarak, bu mücadelede tek bir insanın daha yaşamını yitirmesini istemiyoruz. Yaşam hakkı en temel insan hakkıdır. Her insanın hayatı değerlidir ve her insan onurlu bir yaşam sürdürme hakkına sahiptir” diye konustu.

Açıklamanın ardından barışı temsilen güvercin ve balon uçuruldu.  Açıklama 10 dakikalık barış nobeti ile son buldu.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!