15 yaşındayken tutuklanan ve 8 yıl sonra serbest bırakılan Filistinli Marah Bakir: Dışarıda olduğuma inanamıyorum

featured

15 yaşındayken tutuklanan ve 8 yıl sonra serbest bırakılan Filistinli Marah Bakir: Biraz gerginim ve şaşkınım, dışarıda olduğuma inanamıyorum

Henüz 15 yaşındayken ve bir lise öğrencisiyken İsrail güçleri tarafından tutuklanan Marah Bakir de esir takasında serbest bırakılan isimlerden oldu.Filistin Esirler Cemiyeti, “İsrail, serbest bırakılan kadın tutukluların ailelerini basına konuşmamaları yönünde uyardı” açıklaması yaptı.

İsrail’in bıraktığı Filistinli rehineler arasında 2015’te 15 yaşındayken tutuklanan Filistinli Marah Bakir’in de olduğu öğrenildi. Şimdi 23 yaşında olan Bakir, 8 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Marah Bakir yıllar sonra yeniden özgürlüğüne kavuştu. Marah’ın ailesi ile kavuşma anları duygu dolu anlara sahne oldu.

Marah okul çıkışında yaralı olarak gözaltına alınmış, görüntüleri dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

Alıkonulduğu sırada İsrail askerlerinin kolundan vurduğu Bakir, ilk duruşmasına da ayakları kelepçeli vaziyette tekerlekli sandalye ile çıkmıştı.

Ofer Cezaevi’nden serbest bırakılanlar arasında yer alan Filistinli mahkum, El Cezire’ye konuştu.

Ofer Hapishanesi’nden serbest bırakılacağı konusunda bu sabah kendisine bilgi verildiğini söyleyen Bakir, “Biraz gerginim ve şaşkınım, dışarıda olduğuma inanamıyorum” dedi. İsrail polisin, kendisine ve serbest bırakılan diğer tutuklulara, serbest bırakılmaları sırasında herhangi bir kutlama yapmaları durumunda ‘yeniden tutuklanacaklarını’ söylediğini aktardı.

‘Hapishanede geçirdiğim yıllar zordu’

Cezaevinde kaldığı 8 yıl boyunca tıbbi yardımdan mahrum bırakıldıklarını söyleyen Bakir, şöyle konuştu: “Hapishanede geçirdiğim yıllar zordu ama güçlü bir karakterim var. Ailemin desteği, zor zamanların üstesinden gelmeme yardımcı oldu.”

Filistin Esirler Cemiyeti açıkladı: İsrail, serbest bırakılanlarını basına konuşmamaları yönünde uyardı

İsrail’in Filistinli tutuklu kadınlar Amani Haşim ve Zeyna Abdu’nun Doğu Kudüs’teki evlerine baskın düzenlediği ve Zeyna’nın ailesini herhangi bir basın görüşmesi yapmamaları konusunda uyardığı bildirildi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin bu sabah itibarıyla kadın tutukluların Doğu Kudüs’teki aile üyelerini Meskubiyye’deki soruşturma odalarına çağırdığı, telefonlarına el koyduğu ve şu ana kadar orada tutuldukları kaydedildi.

İsrail Cezaevi Hizmetleri’nden bu sabah yapılan açıklamaya göre, söz konusu Filistinli tutsaklar işgal altındaki Batı Şeria yakınlarındaki Ofer Cezaevi’nden Beytunya Kontrol Noktası’na transfer edilecek. İsrail basını ise 39 Filistinli esirin Damon ve Megiddo hapishanelerinden çıkarılarak geçici olarak Batı Şeria’daki Ofer Cezaevi’ne nakledildiğini duyurmuştu.

İsrail ordusu Ofer Cezaevi’nin önünde Filistinli esirleri bekleyenlere de gaz ile müdahale etmişti.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!