Ağrı’nın ilçe ve köylerinde su sorunu giderek büyüyor!

featured

Son günlerde kuraklığında etkisi ile su kaynakları iyice azalırken, Ağrı’nın Doğubayazıt ve Taşlıçay ilçelerine bağlı birçok köyde su sorunu büyüyor.

Ağrı Basın’da yer alan habere göre, Son günlerde kuraklığında etkisi ile su kaynakları iyice azalan köylüler, hayvan sulamasında ve temizlikte kullandıkları sudan ziyade içme suyu bulamadıklarını dile getiriyor. Yaşanan su krizinin bir an önce çözülmesini isteyen köylüler, yetkililerden çözüm bekliyor.

Doğubayazıt ilçesine bağlı Dalbahçe Köyü Muhtarı Meryem Önkür, Yalınsaz Köyü Muhtarı Mehmet Karaman, Seslitaş köyü Muhtarı Abdulbaki Günek ile Subeşiği Köyü Muhtarı Fevzi Seferoğlu köylerinin su ihtiyacını karşılayan teek kaynak olan ve hem kuraklık hem de bilinçsiz kullanım nedeni ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Balık Gölü’ne giderek, yetkililerden destek istedi.

Muhtarlar ve köylüler adına açıklama yapan Dalbahçe Köyü Muhtarı Meryem Önkür: “Köylerimizde su olmadığı için muhtarlarımızla birlikte Balık Gölü’ne gelip kaynağı kontrol ettik. Gölde su seviyesi baya düştüğü için boru yukarıda kalmış. Bu yüzden köylerimize su gelmiyor. Bu yüzden susuz kalıyoruz. Köylerimiz susuşuz. Vatandaşlarımız mağdur durumda. Yetkililer sesimizi duyun lütfen. Bir an önce bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Burada Yalınsaz, Dalbahçe, Seslitaş ve Subeşiği köyleri muhtarları olarak buradan yetkililere sesleniyoruz. Yetkililerin derhal buna bir çözüm bulması lazım. Gerçekten yaşanılacak halde değil köylerimiz. Susuzluktan perperişan olmuşuz. Sesimizi duyun.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan Taşlıçay ilçesine bağlı Aşağı Dumanlı köyü ile Tutak ve Hamur ilçelerine bağlı bazı köylerinde de su sorunu yaşandığı bilgisi edinilirken, vatandaşların at, eşek ve katırlarla yerleşim alanlarından uzak kaynaklardan evlerine su taşımak zorunda kaldığı görüldü.

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!