Ahmet Şık’tan HDP’ye eleştiri: TİP’e 3 vekil kaybettirdi

featured

 

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, HDP/ Yeşil Sol Parti’nin “tek parti/tek liste” dayatmasının TİP’e 3 vekil kaybettirdiğini ileri sürdü.

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Gerçek Gündem’de “TİP’in vekil çıkarması”, “HDP ile yapılan liste tartışmaları”nı yazdı. TİP’in seçimlerden 2 buçuk yıl önce kendi logo ve adayları ile seçime gireceğini açıkladığını belirten Şık, ittifak görüşmeleri sırasında bu öneri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. TİP’in “bazı illerde kendi adayları ile seçime girme” önerisinin tartışılmadığını, “tek parti, tek liste” dayatması ile karşı karşıya kaldıklarını iddia eden Şık, “TİP’in reddettiği ortak liste ile seçime gidilmesi değil ‘tek partinin tek listesi’ diye dayatılan seçim taktiğiydi” dedi.

‘TİP vekil kaybetti’

TİP’in, HDP/Yeşil Sol Parti’ye oy kaybettirdiği söylemlerini yalanlayan Ahmet Şık yazısında şunları ifade etti: “TİP’ten aday çıkarmamasını isteyen HDP’nin Ankara 1’inci bölge, İzmir 1’inci bölge, Bursa 2’nci bölge ile Manisa, Aydın ve Kocaeli’de yaşadığı oy kayıpları iddia edilenin aksi bir nedene işaret ediyor. Hatta İstanbul 1’inci bölge ile Antalya ve İzmir 2’inci bölgede çok az farklarla, stratejik oy safsatası ve TİP’e verilen oy boşa gider söylemleri sebebiyle, 3 milletvekili kaybı yaşayanın TİP olduğunu, HDP’nin işitmekten kaçındığı TİP’in önerdiği yöntemin kabulü halinde Emek ve Özgürlük İttifakı’nın toplamda çok daha fazla milletvekilliği kazanacağını söylemek de mümkün.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!