AK Partili Kurt: Rojava’yla güven ilişkileri derinleştikçe derinlikli ilişkiler gelişebilir

featured

 

AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, “Ben inanıyorum bir gün Irak Kürdistanı’yla da belki Rojava’yla da bu güven ilişkileri derinleştikçe aynı anlamda derinlikli ilişkilerin gelişmesi muhtemeldir” dedi.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve eski Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani’nin Ankara ziyaretine ilişkin Kurdistan24’e değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin IKBY ile olan ilişkilerini, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri örneği üzerinden değerlendiren AK Partili Kurt, Barzani’nin ziyaretinin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türkiye ziyareti kadar önemli olduğunu söyledi.

“Neden ‘üç devlet, tek millet’ şeklinde bakmayalım?”

“Bugün Türkiye’de çok güzel bir cümle vardır. Hep denir ki Azerbaycan’daki dostlarımız için ‘iki devlet, tek millet’. Biz bu millet kavramını Türkiye’de daha geniş görmek de istiyoruz” diyen AK Partili Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ve bunun içerisinde neden ‘üç devlet, tek millet’ şeklinde bakmayalım? Azeriler kardeşimiz olduğu gibi Kürtler de burada kardeşimiz. Orada da soydaşlarımız var olduğu gibi Irak Kürdistanı’nda da soydaşlarımız var.

Biz burada bu noktaya nasıl ulaşırız? Azerbaycan’la yaşanan dayanışmanın derinliği, güvenlik probleminin arada olmayışı, birbirine güven veren ilişkilerin güçlü oluşu bunu sağlamış durumda.”

AK Partili Kurt, “Ben inanıyorum bir gün Irak Kürdistanı’yla da belki Rojava’yla da bu güven ilişkileri derinleştikçe aynı anlamda derinlikli ilişkilerin gelişmesi muhtemeldir. Bence günümüz siyasetçilerinin toplumlarına borçlu oldukları şey olarak bunu yüklemek lazım” dedi.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!