Almanya sınır dışıları hızlandırırken, sığınmacıların çalışmasını kolaylaştıracak

featured

Almanya’da iltica başvurusu reddedilenlerin sınır dışı edilmesini hızlandıran yeni yasa tasarısı onaylandı. Yeni yasayla birlikte sığınmacılara yapılan yardımlar da azaltılacak.

Almanya’da Federal Meclis, İçişleri Bakanı Nancy Faeser’ın hazırladığı, iltica başvurusu reddedilenlerin sınır dışı işlemlerinin hızlandırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

DW Türkçe‘nin aktardığına göre, Federal Meclis’in onayıyla yürürlüğe giren yasa, polisin arama yetkilerini genişletirken sınır dışı öncesi gözaltı merkezine yerleştirilmiş kişilerin gözaltı süresinin 10 günden 28 güne çıkarılmasını da temin ediyor. Böylece hakkında sınır dışı kararı verilmiş kişilerin kaçmasının engelleneceği düşünülüyor.

Düzenlemeyle suç örgütlerinin yabancı üyelerinin ise kişisel yargılama sürecinden bağımsız olarak sınır dışı edilmesi planlanıyor.

Yeni yasayla birlikte sığınmacılara yapılan yardımlar azaltılırken, kabul merkezinde ikamet zorunluluğu olanların dokuz ay yerine altı ay sonra çalışmalarına olanak sağlanacak.

Tasarıya iktidar ortağı Yeşiller’den bazı milletvekillerinin yanı sıra muhalefetteki Hıristiyan Birlik partileri CDU/CSU ile faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisi ret oyu kullandı. Ancak yasa, koalisyonun oy çokluğuyla Meclis’ten geçti.

Resmi verilere göre, Almanya’da yılın ilk yarısında hakkında sınır dışı kararı verilmiş 279 bin 98 kişi bulunuyordu. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre eylül sonunda bu sayı 255 bine geriledi. Bu kişilerden 205 binine sınır dışı işleminin ertelenmesini mümkün kılan “müsamaha belgesi” (duldung) verildiği ve derhal sınır dışı edilemediği belirtiliyor. Bakanlık, bu sene eylül ayı sonuna kadar 12 bin kişinin sınır dışı edildiğini açıkladı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!