Altında büyük sıçrama! İşte önümüzdeki hafta beklenenler…

featured

Hafta içinde Powell’ın konuşmasıyla Mart ayı boyunca elde ettiği kazanımları eriten ons altın fiyatı, dün bir anda sıçrama gördü. Altın piyasası son haftaların en yüksek seviyesinden haftayı kapattı. Oynaklıkta ne etkili oldu? Önümüzdeki haftaya ilişkin beklentiler neler? İşte ayrıntılar…

Altın fiyatları, ABD tarım dışı istihdam raporunun doları düşürmesinin ardından dün yaklaşık yüzde 2 artışla ons başına 1.870 doların üzerine çıktı. Böylece haftalık kayba ilerleyen ons altın bir anda grafiği tersine çevirdi.

Açıklanan veriye göre ABD ekonomisi Şubat ayında beklenenden çok daha fazla 311 bin iş ekledi. Ancak işsizlik oranı yüzde 3,6’ya yükseldi ve ücret artışı yavaşlayarak daha yüksek faiz oranlarına duyulan ihtiyaç hakkındaki beklentileri hafifletti.

FED NE YAPACAK?

Şimdi Fed’in 22 Mart’ta 25 baz puan mı yoksa 50 baz puan mı artırmayı tercih edeceği konusunda piyasa eşit bir şekilde bölündü.

Şimdi 14 Mart’ta açıklanacak ABD enflasyonu için kollar sıvandı. Veri için beklentiler 6,1 gelmesi yönünde. ABD’de yıllık enflasyon oranı, Aralık ayındaki yüzde 6,5’ten Ocak 2023’te yüzde 6,2’lik piyasa tahminlerini aşarak, yalnızca biraz yavaşladı ve yüzde 6,4’e geriledi.

ALTIN NEDEN BÖYLE YÜKSELDİ?

Ancak altının yükselişinin arkasında bir etken daha var. BD’nin en büyük 16. bankası olan Silicon Valley Bank, iflas ettiği için güvenli sahip olma talebi gösterildi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!