‘Anadilde eğitim talebi meşrudur’

featured

Arî Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği (ARÎ-DER) öncülüğünde Batman’da gerçekleşen basın açıklaması ile eğitim ve öğretim yıllına dikkat çekildi.

Atatürk Parkı içerisindeki Yılmaz Güney alanında gerçekleşen açıklamaya  TJA, Barış Anneleri Meclisi, Batman Emek ve Demokrasi Platformu,  HDP, DBP, Yeşil Sol Parti İl Örgütleri, ÖHD,  Batman Barosu ile çok sayıda yurttaş katıldı.  “Perwerdehiya bi zimanê xwe xeta ya sor e” pankartının açıldığı açıklamada basın metnini ARÎ-DER Eşbaşkanı Mazlum Tenha,  milyonlarca Kürdün dili yok sayılarak okullarda Türkçe eğitim verildiğini belirterek, Cumhuriyetin kuruluşundan beri var olan inkarın devam ettiğini söyledi.

'Anadilde eğitim talebi meşrudur'Kürtçenin resmi dil talebinin iktidarlar tarafından reddedildiğini kaydeden Tenha, “Bu insani talep iktidar tarafından reddediliyor.  İlkokuldan Üniversiteye kadar Kürtçenin resmi dili olması gerekirken, sürekli Kürtçeye dönük saldırılar gelişiyor. Anadilde eğitim insani bir taleptir. Bu uluslararası kanunlarla ifade edilmiş.  Bu kanunlarda çocukların ana dili ile eğitim  görmesi kararlaştırılmıştı. Ancak Türkiye yasaları tanımayarak inkar yoluna gidiyor” dedi.

İran’da 8, Irak’ta ise 4 dilin resmiyet kazandığını kaydeden Tenha,  Türkiye’nin ise TRT 6, seçmeli ders ile Kürt halkının oyalama peşinde olduğunu belirterek, “Kürtçeye dönük saldırılara karşın Kürt halkının Kürtçeyi yaşamın her alanına yayması gerekiyor.  Dilimiz varlığımızdır, onurumuzdur, dilimize sahip çıkalım” diye konuştu.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!