AP’den Türkiye’ye: Demokrasi değilseniz AB üyesi olamazsınız

featured

AP’nin Türkiye Raportörü Sanchez Amor, Türkiye’nin AB üyeliğinin Kopenhag kriterlerini yerine getirmesine bağlı olduğunu söyledi.

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’ya konuşan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) İspanyol Sosyal Demokrat Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi tanınması, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ve Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İsveç’in NATO üyeliği ile Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği arasında bağ kurulmasını yanlış bulduğunu söyleyen Sanchez Amor, “NATO demokrasilerin askeri kulübüdür. AB ise demokrasiler kulübüdür. Tam anlamıyla demokrasi değilseniz AB üyesi olamazsınız. Bunun kestirme yolu yoktur” dedi.

Türkiye’nin AB üyeliğinin Kopenhag kriterlerini yerine getirmesine bağlı olduğunu ifade eden Amor, “Kavala’yı, Demirtaş’ı ve HDP’li belediye başkanlarını serbest bırakın, HDP belediye başkanlarına görevlerini iade edin, LGBT aktivistlerine yönelik baskıyı sonlandırın, medya özgürlüğüne karışmayın, medyaya ve sosyal medyaya ceza kesmeyi durdurun. Hepsini biliyorlar, çünkü dünyadaki tüm insan hakları kuruluşları bunları yıllardır söylüyor” ifadelerini kullandı.

Sanchez Amor, AP’nin Gümrük Birliği’nin modernizasyonu görüşmelerinin başlamasına ise karşı olmadığını, ama bunda da ilke ve değerlerin önem taşıdığını kaydetti.

Amor, Avrupa’da her ülkenin Türkiye ile daha yakın ilişkiler içinde olunması gerektiğinin bilincinde olduğunu belirterek, “Buna ekonomik ilişkiler de dahil. Vize serbestisi ekonomik planda iki taraf için de olumlu. Burada gerek Avrupa gerekse Türk vatandaşları açısından kişisel verilerin korunması çok önemli. Bu başka ülkeler için de böyle oldu. Neden Kosova ya da Gürcistan bundan yararlanabiliyor? Çünkü kriterleri yerine getiriyorlar. Bu kadar basit” diye konuştu.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!