Araştırmalara göre kişisel borçlanma artarken alım gücü eriyor

featured

Sahada yapılan araştırmalara göre Türkiye’de son bir yılda yükselen enflasyon karşısında vatandaşın alım gücünün yüzde 80’e varan oranlarda düştüğünü ortaya koydu. Ancak araştırmaya göre halkın yüzde 4,6’sı son bir yılda, çoğunluğun tersine alım gücünün “çok arttığını” söylüyor. Yüzde 1 ise “arttı” demekle yetindi. Böylece krizin “alım gücünü arttırıcı” etkisini yaşayan toplamda sadece 5,6’lık bir kesim olduğu anlaşılıyor.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi 1-12 Haziran 2022 tarihleri arasında gündemdeki konulara dair yapmış olduğu Türkiye Geneli Ekonomik Durum ve Seçmen Eğilimi Saha Araştırması’na dair anket çalışması raporunu açıkladı. Adana, Adıyaman, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır, Antep, İstanbul, İzmir, Konya, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun, Urfa ile Van illerinde yapılan anket çalışmasına katılanların yüzde 15,7’si aylık gelirinin “0 ila 2 bin TL” arasında olduğunu bildirirken, katılımcıların yüzde 17,9’u ise aylık gelirlerinin on bin TL ve üzeri olarak belirtti. Yine katılımcıların yüzde 34,5’inin aylık gelirinin dört bin TL altında olduğu da görüldü.

ENFLASYON İLE BAŞ EDECEK DURUMDA DEĞİL

Mezopotamya Ajansı’ndaki habere göre; araştırma grubunun hane aylık gelirlerine bakıldığında katılımcıların yüzde 29,2’sinin “bin bir ve üstü cevabını verirken, katılımcıların yüzde 22,8’inin “4 bin bir ila 6 bin TL” arasında olduğu tespitine yer verildi. Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin konuya dair yaptığı tespitte, “büyük oranda üniversite mezunu ve ücretli bir işte çalışanlardan oluşmasına karşın önemli bir kısmının hane aylık gelir aralıkları günümüz enflasyon değerleri ile baş edebilecek düzlemde değildir” denildi.

HANELERDE İŞSİZLİK ARTTI

Ankette katılanların verdiği cevaplara göre, hanelerinde son bir yıl içinde işsizliğin arttığı yönünde cevaplar verdi. Verilere göre, katılımcıların yüzde 55,3’ün hanelerinden son bir yıl içerisinde işsiz kalanların olduğunu ifade ederken, yüzde 45,5’i hanede işsiz kalan sayısını bir kişi, 26,7’si iki kişi, yüzde 16,3’ü üç kişi, yüzde 11,5’i dört kişi ve daha fazla olduğunu söyledi.

YÜZDE 4,6’SININ ALIM GÜCÜ ÇOK ARTTI”

Ekonomik krizin etkisinin en çok hissedildiği durumlardan biri olan alım gücüne dair katılımcılara sorulan “Son bir yıl içerisinde alım gücünüz nasıl değişti?” sorusuna katılımcıların yüzde 4,6’sı “Alım gücüm bu süreçte çok arttı” derken, yüzde 1’i “Arttı” cevabını verdi. Yine katılımcıların yüzde 15,5’i “Azaldı” derken, yüzde 78,3’ü “Çok Azaldı” yanıtını verdi.

VATANDAŞ BORÇLANARAK YAŞIYOR

Raporun devamın şöyle: Katılımcıların yüzde 52,4’ü “son bir yıl içerisinde kredi aldığını”, yüzde 69,3’ü ise “Son bir yıl içerisinde kredi dışında borç” aldığını söyledi. Borçlanan Katılımcıların yüzde 35,9’u “Daha önce olan başka borçları ödemek için”, yüzde 19,4’ü “Temel gıda malzemeleri almak için” yüzde 17,1’i “Faturaları ödemek için” borç ve kredi aldığını belirtti.

TEMEL İHTİYAÇLARINI KISMEN KARŞILAYABİLİYOR

“Temel İhtiyaçlarınızı Karşılamakta Zorlanıyor Musunuz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 22,6’sı “Evet”, yüzde 31,5’i “Hayır”, yüzde 45,9’u “Kısmen” derken; “Sağlık Hizmetlerinizi Karşılayabiliyor Musunuz?” sorusuna katılımcıların 25,1’i “Evet”, yüzde 32,8’i “Hayır”, yüzde 42’si “Kısmen” yanıtını verdi. “Sosyal Aktivitelere Katılabiliyor Musunuz?” sorusuna, Katılımcıların yüzde 3,3’ü “Evet”, yüzde 71’i “Hayır”, yüzde 25,7’si “Kısmen” yanıtlarını verdiler. Yine “Temel İhtiyaçlarınıza Erişimde Aile/Akraba Desteğine İhtiyaç Duyuyor Musunuz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 40,3’ü “İhtiyaç Duysam da Onlardan Katkı/Destek Alamıyorum”, yüzde 20,3’ü “İhtiyaç Duymuyorum”, yüzde 20,9’u “Evet, Onlar da Katkı/Destek Sunuyor” yüzde 11,1’i “Ben onlara destek sunuyorum” dedi.

EN ÇOK KIYAFETTEN VAZGEÇİLDİ

Ayrıca “Son 1 Yıl İçerisinde Almaktan Vazgeçtiğiniz Ürünler Nedir?” sorusuna verilen yanıtların ilk üç sırasını yüzde 29,8’i “Giyim-Kıyafet”, yüzde 14,8’i “Ev Eşyası/Beyaz Eşya”, yüze 14,1’i “Temel Gıda Ürünleri/Sebze-Meyve” yanıtları oluşturdu. “Kişisel Ekonomik Durumunuza İlişkin Kaygılarınız Var Mı? Varsa Nelerdir?” sorusuna, çoklu yanıtlar veren katılımcıların yüzde 32,1’i “Hayat Standardımı Koruyamamak”, yüzde 17,9’u “Mutfak Giderlerimi Karşılayamamak”, yüzde 15’i “Taksitlerimi Ödeyememek”, yüzde 12,8’i “İşsiz Kalmak”, yüzde 11’i“Sağlık Harcamalarımı Karşılayamamak”, yüzde 9,9’u “Gelirimin Kesilmesi/Kısıtlanması” yanıtlarını verdiler.

YÜZDE 93’Ü BİRİKİM YAPAMIYOR

Araştırma grubunun yüzde 93,3’ü kendisine yöneltilen “Birikim Yapabiliyor Musunuz?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi. “Anne-Babanızın Sizin Yaşınızdayken Sahip Oldukları Ekonomik Durumu ve Yaşam Standardını Göz Önünde Bulundurduğunuzda, Kendi Durumunuzu Nasıl Görüyorsunuz?” sorusunu katılımcıların toplamda yüzde 68’i “kötü” yanıtı verirken, toplamda yüzde 14,4’ü “iyi ”yanıtını verdi. “Kredi Kartınız Var Mı?” sorusuna, katılımcıların yüzde 78,1’i “Evet”, yüzde 21,9’u“Hayır” derken; kartın aylık ödemesi için, yüzde 38,1’i “Asgari Ödeme Tutarını”, yüzde 22,6’sı “Ödeyebileceğim Kadarını”, yüzde 18,7’si “Tüm Borcumu”, yüzde 11,3’ü “Her Zaman Olmasa da Tümünü” öderim” dedi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!