Asgari ücret için kulislerde hangi rakamlar konuşuluyor?

featured

Asgari ücret artışına yönelik genel beklenti, seçim öncesinde söylemleri artan 500 dolarlık bir seviyeye çıkarılması. Buna göre bugün yükselişine hız kazandıran dolar/TL’nin etkisiyle asgari ücretin yaklaşık 11.500 seviyelerinde olması bekleniyor. Ancak, komisyon toplantılarının sonunda dolar kurunun hangi seviyede olacağı bilinmiyor.

Asgari ücret için kulislerde hangi rakamlar konuşuluyor?

Son olarak aldığı kulis bilgisini paylaşan Fatih Portakal da asgari ücretin 11.500 lira seviyelerinde olacağını duyurmuştu. Sabah‘ın haberine göre ise temmuz ayında asgari ücrete yapılacak ara zammın belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kurban Bayramı’ndan hemen sonra toplanacak.

Çalışma Bakanı Işıkhan’ın başkanlık yapacağı komisyon toplantısında ara zam belirlenecek. Ara zammın belirlenmesinde temmuzun ilk haftasında açıklanacak haziran ayı verileri ile ortaya çıkacak 6 aylık enflasyon belirleyici olacak.

Asgari ücret için kulislerde hangi rakamlar konuşuluyor?

İlgili habere göre bu sürecin sonunda asgari ücret refah payı ile birlikte yaklaşık yüzde 30 zamla 11 bin lira seviyesine çıkacak.

Bu beklentilere karşı mevcut asgari ücret ise şu anda 8 bin 506 lira ile mayıs ayı için 10 bin 362 TL olan açlık sınırının çok altında kalmış durumda bulunuyor. Bu sebeple yaklaşık 8 milyon işçi de asgari ücrette bir an önce artış yapılmasını bekliyor.

İşçi tarafı da yeni kabinenin oluşmasının ardından iktidardan komisyonu toplantıya çağırmasını bekliyor. İşçi tarafını temsil eden Türk-İş ayrıca masaya en son aya ait açlık ve yoksulluk sınırı araştırması ile oturuyor.

Ancak işçi kesiminin çoğunluğu asgari ücret belirlemede asıl kıstasın bekâr bir çalışanın aylık “yaşama maliyeti” olması gerektiğini savunuyor. Son araştırmada Türk-İş bu rakamı ise 13 bin 440 TL olarak hesaplamıştı.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!