Asgari ücrete zam için masada 5 formül var

featured

Asgari ücrete zam, hükümetin aldığı karar çerçevesinde artık temmuz ayında bir daha gündeme gelmeyecek. Zam ocak ayında ve yılda bir defa yapılacak. Asgari ücret çalışmaları Aralık’ta başlayacak. Enflasyona göre zam konusunda ise 5 farklı hesaplama söz konusu.

Memurların, emeklilerin, sosyal yardım alanların yanı sıra yaklaşık 8 milyon asgari ücretlinin geliri de Ocak’ta artacak. Yeni ücrette enflasyon belirleyici olacak.

Asgari ücret şu anda net 11 bin 402 lira, bürüt olarak ise 13 bin 414 lira. Orta Vadeli Programda hedef enflasyonun yüzde 65 olarak hesaplanması gözleri asgari ücrete çevirdi. Yerel seçim öncesi asgari ücrete de zam bekleniyor. Asgari ücret zammı Ocak ayında gündeme gelecek. Bu da yerel seçim öncesine işaret ediyor.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl Aralık’ta toplanıyor ve izleyen yılda geçerli olacak yeni ücreti tespit ediyor.

Asgari ücretin tespiti çalışmalarında dikkate alınacak en önemli veri enflasyon olacak. Takvim’in haberine göre enflasyona göre asgari ücret tespitinde ise 5 formül öne çıkıyor…

5 FORMÜL GÜNDEMDE

FORMÜL 1: İlk formüle göre; yıllık enflasyon bu yılın başında yürürlüğe giren net 8 bin 506 lira 80 kuruşluk asgari ücrete yansıtılabilir, üzerine de refah payı eklenebilir. Orta Vadeli Program’daki (OVP) yüzde 65 olan 2023 yılı enflasyon tahmini dikkate alındığında, bu formüle göre net asgari ücret refah payı hariç 14 bin 36 lira seviyesine çıkabilecek.

FORMÜL 2: Yıllık enflasyonun mevcut asgari ücrete eklenmesi şeklinde de hesap yapılabilecek. Bu formüle göre net asgari ücret, 11 bin 402 lira 32 kuruştan yüzde 65 artışla 18 bin 813 lira 82 kuruşa çıkabilecek.

FORMÜL 3: Temmuz’da asgari ücrete yaklaşık yüzde 34 oranında ara zam yapılmıştı. Bu zam yıllık enflasyona tamamlanabilecek. Üzerine de refah payı eklenerek yeni asgari ücret belirlenebilecek. OVP’deki yüzde 65 olan 2023 yılı enflasyon tahminine göre bu formülde refah payı hariç yüzde 31’lik artış ortaya çıkacak ve asgari ücret 14 bin 937 lira seviyesini aşacak.

FORMÜL 4: Asgari ücrete 2023 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranında zam yapılması ve buna refah payı eklenmesi de mümkün. Yüzde 65 olan 2023 enflasyon tahminine göre, bu yılın ikinci yarısındaki TÜFE yüzde 37.76 olarak çıkacak. Refah payı hariç asgari ücret de 15 bin 707 lira olabilecek.

FORMÜL 5: Yeni asgari ücretin hedef enflasyon yansıtılarak belirlenmesi de mümkün. OVP’ye göre 2024 yılı enflasyon hedefi yüzde 33. Bu oran yansıtılırsa net asgari ücret refah payı hariç 15 bin 165 lirayı bulacak

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!