Aynı zamanda Hollanda Adalet Bakanı olan Kürt siyasetçi Dilan Yeşilgöz, VVD’nin yeni lideri oldu

featured

Hollanda’da aktif siyaseti bırakacağını açıklayan Başbakan Mark Rutte’nin Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) yeni lideri, Dersimli bir aileden gelen Hollanda Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz oldu. Yeşilgöz parti liderliği için tek adaydı.

Hollanda’da seçimlerin ardından aktif siyaseti bırakacağını duyuran Başbakan Mark Rutte’nin partisi Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) yeni lideri beklendiği gibi Dersimli bir ailenin çocuğu olan ve ülkeye 1984 yılında sığınan Dilan Yeşilgöz-Zegerius oldu.

Yeşilgöz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “VVD’nin lideri olmak büyük bir onur. Güveniniz için teşekkürler! Ve şimdi büyük bir enerjiyle çalışmaya başlayalım, yapacak çok şey var” ifadelerini kullandı. Muhafazakar VVD partisi de sosyal medya platformu X’teki hesabından yaptığı açıklamada “Dilan Yeşilgöz resmi olarak yeni liderimiz” ifadelerine yer verdi.

Göç politikası konusunda yaşanan anlaşmazlık üzerine koalisyon hükümetinin dağıldığı Hollanda’da Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, seçimlerin ardından aktif siyaseti bırakacağını açıklayan Başbakan Rutte’den boşalacak koltuk için 12 Temmuz’da adaylığını açıklamıştı. Muhalif adayların geçen pazar gününe kadar kayıt yaptırma şansı vardı ancak bu gerçekleşmediği için Yeşilgöz’ün Kasım ayında yapılacak parlamento seçimlerinde liste başı olması kesinleşti.

İstifa eden hükümet, 56 yaşındaki Rutte’nin 2010’dan beri kurduğu dördüncü hükümetti. Son hükümet, dokuz ayda neticelenen koalisyon görüşmelerinin ardından Ocak 2022’de göreve başlayabilmişti. Hollanda’da bir sonraki seçimler kasımda yapılacak.

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!