Bakırhan: Mesele Kürt olunca, bunların kurdu da, Kemalist’i de, AKP’lisi de aynıdır

featured

İktidar ve muhalefeti eleştiren Bakırhan, “Bunlar birbirine benziyor. AKP de MHP de aynıdır. Biz niye 3’üncü Yol dedik? Çünkü bunlardan hayır gelmez. Mesele Kürt olunca, mesele Kürt sorunu olunca bunların kurdu da aynıdır Kemalist’i de aynıdır, AKP’lisi de aynıdır” dedi.

Rudaw’da yer alan habere göre, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçim çalışmaları kapsamında Hakkari’de halk buluşmasına katıldı, ardından Yüksekova’ya geçti.

Bakırhan, Yüksekova’da yaptığı konuşmada yerle seçimlere ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Bakırhan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Biz seçim startımızı Şemzînan’dan, Gever’den, Colemêrg’den verdik. Bunun ne kadar anlamlı olduğunu çok iyi biliyoruz. Çünkü Gever Cîlo Dağı gibi onurlu, Cîlo Dağı gibi başı dik bir halka sahiptir.

Kürt halkının iradesine iki seçimdir kayyım atıyorlar. Kayyımın ne olduğunu en iyi Yüksekova halkı bilir. Kayyım işsizliktir, usulsüzlüktür; Kürt halkının geleceğine ipotek koyan devlet memurudur. Gever’deki kayyım ne yaptı? Kayyım, Ankara ve İstanbul gibi şehirlerle yarışıyor borç yapma konusunda. Gever Belediyesinin 1 milyar TL borcu var. Gever İstanbul mudur, Mersin midir, Ankara mıdır?

“Ankara’da kurt olup burada Kürt olanlara Gever halkı sandıkta ders verecektir”

Bakın Cilo’ya çıkmak yasak değil mi? Oysa burada tarım ve hayvancılık yapılıyor. Niye bunu yapıyorlar? Gever halkı, Colemerg halkı aç kalsın diye. Ama Cilo’ya konser vermek için, dans etmek için çıkıyorlar. Bunların bize yaklaşımını mera yasağıyla, Cilo yasağıyla görüyorsunuz.

Şimdi oy avcıları ortaya çıkmış. Ankara’da kurt olup kurtlarla aynı tabağa kaşık salıyorlar ama Hakkari’ye gelip Kürt oluyorlar. Colemerg ve Gever halkı Ankara’da kurt olup burada Kürt olanlara da sandıkta ders verecektir.

“Hakkari’ye Merkez Bankası da kursanız Hakkari size oy vermeyecektir”

Kürt olan, yurtsever olan, halkını seven, halkının demokratik değerlerini savunan hiç kimse Ankara’da da İstanbul’da da Gever’de de kurt olamaz. Bu kurtlara da Kürt olduklarını söylemelerine bakmadan sandıkta en iyi cevabı vereceğinize eminim.

İşte Ankara’da kurt olanlar sanıyor ki 3-5 kuruş para ile Gever halkını kandıracaklar. Halkımızı satın alacaklarını sanıyorlar. Ey zekası kıtlar; siz değil 3-5 kuruşu, Merkez Bankası da Hakkari’ye kursanız yine de Hakkari size oy vermeyecektir.

İktidarın küçük ortağı diyor ki DEM Parti ve CHP ayrı ayrı seçimlere girerek kötü ve sinsi bir ittifak yapıyor. Recep Tayyip Erdoğan diyor ki DEM Parti, CHP ile kirli bir ittifak yapıyor. CHP Genel Başkanı diyor ki DEM Parti aday çıkararak muhalefete ve CHP’ye kaybettirmeye çalışıyor. DEM’li çay içme sırası AKP ve MHP’de diyor.

Özgür Özel’e tepki

Özgür Efendi diyor ki DEM Parti AKP ile işbirliği yaptı muhalefete kaybettirmek için. Kürdistan’ın her ilinde her ilçesinde CHP aday çıkardı mı, çıkardı. Hakkari’de çıkardı mı, çıkardı. Biz Hakkari’de kimle yarışıyoruz? AKP, MHP, Ergenekon ve kurt ittifakıyla yarışıyoruz. Şimdi biz soruyoruz Özgür Özel’e: Siz buradan aday çıkararak Ergenekonculara mı hizmet ediyorsunuz, AKP MHP ile iş mi tutuyorsunuz?

Siz her yerde aday çıkaracaksınız, bu size haktır ama biz 3’üncü büyük parti olduğumuz İstanbul’da aday çıkarıyoruz diye size hesap verecekmişiz. Hadi oradan, işine bak! Bunu söyleyen parti genel başkanına şunu söylüyorum. Be utanmazlar; 2019’daki yerel seçimlerde o belediyeleri biz size kazandırdık, Gever halkı, Kürt halkı size oy verdi. Size kazandırdıkları belediyeler bugüne kadar ne yaptı?

Gever’e kayyım atandığı zaman İmamoğlu neredeydi, İzmir Belediye Başkanı neredeydi?

“Mesele Kürt olunca bunların kurdu da aynıdır Kemalist’i de aynıdır, AKP’lisi de aynı”

Bunlar birbirine benziyor. AKP de MHP de aynıdır. Biz niye 3’üncü Yol dedik? Çünkü bunlardan hayır gelmez. Mesele Kürt olunca, mesele Kürt sorunu olunca bunların kurdu da aynıdır Kemalist’i de aynıdır, AKP’lisi de aynıdır.

Son cumhurbaşkanlığı seçiminde bütün Kürt illerinin rengi aynı renkti. Utanmadan Kürtler AKP ve MHP ile anlaştı diyorsunuz. 2019 seçim sonuçlarına, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına bakarsanız Kürtlerin ne kadar onurlu, ne kadar tutarlı sözünde durduğunu göreceksiniz.

“Bizim davamız kimin hangi belediyeyi alacağından büyüktür”

Değerli halkımız, elimizden geldiğince sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Gece gündüz demeden sokaklardayız. Bizim davamız büyüktür, bizim davamız kimin hangi belediyeyi alacağından büyüktür. Biz insanlık mücadelesi veriyoruz. Bu mücadelenin büyük savunucuları olan sizlere bir görev düşüyor. 31 Mart’ta kaçak seçmen taşıyanlara, Kürt halkının samimi eline karşı duyarsız kalanlara, Kürtlerin iradesini tanımayanlara Gever’den cevap vereceğinize inanıyorum.

Belediye eş başkan adaylarımızı kurulan sandıklarda siz seçtiniz. Seçtiğiniz arkadaşlarınıza sahip çıkın. Lütfen kazandık demeyin, garanti demeyin. Nasıl kirli siyaset yürüttüklerine yıllardır şahitlik ediyoruz. Gece gündüz demeden annelerimiz, seydalarımız camide kapı kapı dolaşarak, gençlerimiz sokak sokak dolaşarak, Gever halkı kendisi aday olmuş gibi Türkiye’nin en yüksek oy oranını alarak cezaevindeki yoldaşlarımıza büyük müjdeyi verecek.

Bugün buradaki coşkunuz bizi seçime kadar götürür ve inşallah seçimden sonra da gelir ve kutlamaları birlikte yaparız.”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!