‘Barajlar için gereken önlemler alınmalı’

featured

Türkiye deprem gündemi ile güne başladı. Art arda Maraş merkezli iki deprem ülkenin sayıca önemli kısmını etkilerken, bilanço her geçen süre ağırlaşıyor.

Yaşanan deprem ile ilgili ekoloji aktivisti Hüseyin Akıl gazetemize konuşarak barajlara dikkat çekti. Merkez üssü Maraş Pazarcık olan 7.4 büyüklüğünde meydana gelen depremin fay hattı bölgesinde çok sayıda barajın olduğunu Doğu Anadolu fayı boydan boya kırılmış gibi göründüğünü aktaran Akıl, yaşanan bu depremde barajların ağır hasar alması durumunda yaşanacak sorunlara dikkat çekti. Akıl temiz suya erişim olmak üzere buna bağlı olarak bir dizi sorunların yaşanabileceğine işaret etti.

Baraj çevresindeki yerleşimlerin, dere yatağına kurulan evlerden hiçbir farkı yok diye aktaran Akıl devamında şunları ifade etti: “Bölgede çok fazla sayıda baraj bulunmakta. olası bir baraj hasarı ya da çökmesi şimdiki felakete sel gibi başka felaketler ekleyebilir. bu felaketten akarsu havzası altındaki tüm yerleşimler etkilenebilir. Pazarcık ilçesi ki depremin merkezlerinden tam olarak Kartalkaya barajının kıyısına kurulmuş. daha da büyük felaketleri önlemek için derhal bölgedeki barajlar kontrol edilmeli ve tedbirler alınmalı.”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!