Batman Barosu Başkanı Şenses: Elçi dosyası cezasızlığa sürükleniyor

featured

Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, Tahir Elçi dosyasının cezasızlığa doğru sürüklendiğine işaret ederek, “6 Mart’taki duruşmada büyük ihtimalle 3 sanık polis beraat edecek” dedi.

 

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakı Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin ölümüne dair açılan davanın 9’uncu duruşması dün Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada avukatların tüm talepleri ret edilirken, dosyanın mütalaa için savcılığa gönderilmesine karar verildi.

 

‘DOSYADA CEZASIZLIĞA GİDİLİYOR’

Karara tepki gösteren hukukçulardan Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, mahkeme heyetinin verdiği kararla hükmü verdiğini belirterek, “6 Mart’ta görülecek duruşmada da büyük ihtimalle 3 sanık polis memuru da dosyadan beraat edecek. Bugünkü 12 ara karar onu gösteriyor” dedi.

Elçi dosyasının cezasızlığa doğru gittiğini dile getiren Şenses, baro ve hukuk kurumları olarak her türlü hukuksuzluğun karşında olacaklarını söyledi. Davayı gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını ifade eden Şenses, “Bu dosyadaki failler ve faillerin arkasındaki kişilerin açığa çıkması için gerekli mücadeleyi sürdüreceğiz” diye belirtti.

‘DEVLETİN TAHİR ELÇİ’YE BORCU VAR’

“Olay gününe ilişkin foto-film şubenin çektiği kamera görüntülerinde 13 saniyelik bir görüntü kaydı yok. Çekimi yapan polis memuru çekim esnasından kayıttan çıktığını iddia etmişti. Ancak bu iddia bilimsel olarak herhangi rapora konu olmadı. Mahkeme bu bilimsel raporu almaktan bile kaçındı” diyen Şenses, mahkemenin maddi gerçeğin peşinde olmadığına dikkat çekti.

 

“Bu dosyanın kararı alelacele çıkarılmak isteniyor. Elçi cinayeti, suikastı cezasızlığa sürükleniyor” diyen Şenses, şöyle devam etti: “Ömrünü cezasızlıkla mücadeleye ve ağır insan hakları ihlallerine karşı mücadeleye adayan Elçi’nin suikastının yargılanması böyle olmamalı. Devletin, Tahir Elçi’ye adil yargılama borcu var ve biz o borcun ödenmesini istiyoruz.”

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!