Batman Barosu: Kentlerin yönetiminde insan yaşamı öncelikli olmalıdır!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batman’da özelikle Seyitler mahallesinde etkili olan sel, sokakları çamur deryasına döndürdü. Batman Barosu, yaşanan sel felaketiyle ilgili açıklamada bulundu.

Açıklama şöyle:

Batman’da 19 Kasım 2023 tarihi gece saatlerinde başlayan ve bu sabah saatlerine kadar devam eden aşırı yağıştan dolayı büyük bir yıkıma neden olan bir sel felaketi meydana gelmiştir. Yaşanan sel felaketinden dolayı kentin genelinde caddeler ve sokaklarda su birikintileri oluşmuş, aralarında Baro hizmet binamızın da bulunduğu birçok binanın bodrum ve giriş katlarını su basmıştır.

Sel esas yıkıcı etkisini ise Seyitler Mahallesi’nde göstermiştir. Can kayıplarının olduğu bilgisinin alınması üzerine, Baro başkanımız Av. Erkan Şenses ile Baro genel sekreterimiz Av. M. Sabih Özer sabah saatlerinde genel durumu ve arama-kurtarma çalışmalarını izlemek amacıyla ilgili mahalleye gitmiştir. Yapılan gözlemlerde dere yatağına gecekondu diye nitelendirilebilecek birçok evin inşa edildiği, esas yıkımın dere yatağına inşa edilen bu evlerde olduğu, ondan fazla evin tamamıyla sel suları ile sürüklenen balçık ve artıklar arasında kaldığı, bazı evlerin ise tamamen yıkıldığı müşahede edilmiştir. Yıkılan evlerden birinde yaşayan üç çocuğumuz ile babaannelerinin ise yaşamlarını yitirdikleri bilgisine ulaşılmıştır. Selin verdiği tahribatın boyutu ve kaç vatandaşımızın bu felaketten etkilendiği henüz tam olarak bilinmemektedir.

Hatırlanacağı üzere 2006 yılında da ilimizde büyük bir sel felaketi yaşanmış ve sekizi çocuk olmak üzere 11 vatandaşımız vefat etmişti. Bugün yaşanan sel felaketi, aradan geçen bunca yıla rağmen kentin en temel sorunlarından olan alt yapı eksikliğine dair ciddi bir çalışmanın yapılmadığını ve dere yataklarındaki yapılaşma sorunun çözülmediğini göstermiştir.

Yaşam hakkı diğer tüm haklara erişimin ön koşulu olan çekirdek haklardandır. Tüm kamusal aktörlerin yaşam hakkının korunmasına yönelik ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklı pozitif yükümlükleri bulunmaktadır. Yaşam hakkıyla yakından ilgili olan bir diğer hak ise sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkıdır. Bu hakların bir gereği olarak tüm insanların güven içinde oldukları, sağlıklı, temiz ve insan onuruna yaraşır bir kentte yaşama hakları bulunmaktadır. Tüm yaşam alanlarının başta deprem olmak üzere, değişen iklim düzeni de gözetilerek diğer hava olayları kaynaklı felaketlere dayanıklı hale getirilmesi insan yaşamının korunması açısından artık yadsınamaz bir gerçeklik haline gelmiştir. Bu anlamda Batman’ın depreme dayanıklı, alt ve üst yapısı yeterli, havası temiz ve imar durumu insan onuruna yaraşır bir kent haline getirilmesinde yerel idarelerin ve merkezi hükümetin ertelenemez sorumlulukları bulunmaktadır.

Batman Barosu olarak yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, vatandaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Selden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dilekleriyle birlikte, hukuki ve insani konularda gerekli dayanışmanın içinde olacağımızı, selde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza ilişkin sorumlular hakkında yapılması gereken idari ve adli soruşturmaların sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyu ve meslektaşlarımızın bilgisine saygıyla sunarız.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!