Batman Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Batman Çayı’nda yaşanan çevre katliamına ilişkin açıklama: Yetkililerin sorumsuzluğu

featured

23 Mart günü BOTAŞ’ın, Batman Çayı üzerinden geçen boru hattında gece saatlerinde sızıntı meydana gelmişti. Yaşanan çevre felaketine ilişkin Batman Emek ve Demokrasi Platformu bir basın metni yayınladı.

Batman Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Vahdettin Tüzün, sorumsuzluk yüzünden çaya petrol aktığına dikakt çekerek şu açıklamayı yaptı:

“Yetkililerin sorumsuzluğu yüzünden BOTAŞ’ın Batman Çayı üzerinden geçen Batman-Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı’ndan çaya petrol aktı

Boru hattındaki petrol Batman Çayı ile Dicle Nehrini siyaha boyadı. Akan petrol su ile birlikte yer altı sularına ve toprağa karışarak çevre katliamına neden oldu. Yetkililer önlem alındığını ifade etse de petrol sulara karıştıktan sonra Dicle Nehrine kadar akmış ve büyük bir kirliliğe sebebiyet vermiştir. Çevreye yayılan petrol suyu, toprağı ve yer altı sularını kirleterek doğa katliamına neden olmuştur.

Yaşanan bu çevre katliamı ile ilgili önlem alınarak petrol boru hatlarının taşınması gerekmektedir. Boru hatlarının Batman çayından geçmesi son derece tehlikeli durumlar oluşturmaktadır. Bu tehlikenin önüne geçmek için boru hatlarının taşınması kentin geleceği açısından zorunludur.

Batman Çayı ile Dicle Nehri’nde oluşan kirlilik ile ilgili çalışma yapılmadığı da tarafımızca gözlemlenmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi petrol suya karıştığı anda hızlı bir şekilde yayılmakta ve doğaya uzun yıllar süren zararlar vermektedir. Alınan önlemlerin yetersizliği yüzünden çevre tahribatının boyutları tespit edilememiştir. Valilik tarafından yapılan açıklamada bile köylülerin ihbarı ile bilgi alınmış ve vanaların kapatıldığı belirtilmiştir. Sızıntının ne zaman başladığı ve Batman Çayı’na ne kadar petrol aktığı yetkililer tarafından açıklanmamıştır. Olayla ilgili etkin ve şeffaf bir soruşturmanın yapılarak kamuoyuna bilgi verilmesi gerekmektedir. İhmali olan kişi ve kurumların kanun önünde hesap vermesini ve boru hatlarının Batman Çayı’ndan taşınmasını talep ediyoruz. Kamuoyu adına konunun takipçisi olacağımızı ve Batman Çayı ile ilgili korunma altına alınması için mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtmek isteriz.

Kentin yaşam alanını ve temiz içme suyunu karşılayan Batman Çayı’nın korunması gerektiğini daha önce talep ettik. Yetkililerden ve Batman kamuoyundan Batman Çayı havzasının koruma altına alınması için tekrar çağrı yapıyoruz. Batman Çayı kentin nefes aldığı ve canlı yaşamıyla koruma altına alınması gereken bir alan. Kentin içme sularının sağlandığı Batman Çayı’nın korunması kentin geleceği açısından son derece önemlidir. Yaşanacak en ufak bir ihmal suya, canlı yaşamına ve Batman halkına geri dönüşü imkansız zararlar veriyor vermeye de devam edecektir. Batman Çayı havzasının korunması için önlemlerin alınması geleceğimizin korunması demektir.

Batman emek ve demokrasi platformu olarak konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha vurguluyor yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!