Batman milletvekili Zeynep Oduncu’dan KDV eleştirisi: İsrafı kesin zamma gerek kalmayacak

featured

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, TBMM Genel Kurulu’nda KDV artışları ile ilgili konuşarak yapılan zamları eleştirdi.

Oduncu, “Kanun teklifine yazılan bu maddeyle, kurumların aktif hesaplarında yer alan taşınmazların satışında uygulanan KDV istisnasının kaldırılması öngörülüyor. Böylece bütçeye yeni vergi kaynakları ekleniyor. Zaten ciddi bir ekonomik kriz ve maliyet enflasyonuyla karşı karşıya olan kurumlara yeni bir yük getirilmiş oluyor. Fakat bu vergi kaynaklarının meblağına dair parlamentoyu bilgilendirecek herhangi bir veri sunulmuyor. Yani parlamento, kurumlardan alınacak verginin kaç kurumu, ne kadar etkileyeceğini bilmeden bir çalışma yapıyor” dedi.

Oduncu “milli dayanışma” adı altında yurttaşlardan kaynak elde edilmeye çalışıldığını vurguladı ve şöyle devam etti:” Şunu ifade etmek isteriz ki, savaşa ayrılan kaynakları keserseniz, seçim kazanmak için devreye koyduğunuz “müjde siyasetine” son verirseniz, Sarayın, yandaşın israfı ve lüksünü bitirirseniz bu toplumun hiçbir gün bile “milli dayanışma” ihtiyacı olmayacak. Ama adına “milli dayanışma” dediğiniz ve vergi cehennemi haline getirdiğiniz Türkiye’de artık vergi bir vatandaşlık görevi ve sorumluluğu olmaktan çıkmıştır. Vergi bu ülkede artık iktidarın paraya ihtiyacı olduğu her anda vatandaşın cebine gözünü diktiği bir talan rejimine dönüşmüştür. Söz konusu yurttaştan kaynak elde etmek olunca “milli dayanışma” iktidarın aklına gelen ilk söylem oluyor. Fakat bu söylemi yüzde 25 zam yaparak açlık ve sefaletle karşı karşıya bıraktığınız emeklilerin durumunu düşünürken göremiyoruz. “Milli dayanışma” söylemlerinizin ne kadar algı yaratmak amaçlı olduğunu emeklilere olan yaklaşımınızda görüyoruz.”

AK Parti iktidarının yanlış politikalarının yükünü halka ödetmeye çalıştığını belirten Oduncu, “AKP iktidarı halktan topladığı vergilerin halka geri verdiği kısmına “müjde” diyor. Ama yanlış politikaların yükünü halka ödetmek istediğinde bunun adı “Milli Dayanışma” oluyor. Oysa depremde ve pandemide unutulan “milli dayanışma”, ekonomi dar boğaza girince akla geliyor. Daha önce “IBAN” veren hükümet, şimdi vergilerle halktan kaynakları topluyor. Görüşülmekte olan bu teklifin altıncı ve yedinci maddesi de teklifin geneli gibi “Milli Dayanışma” adı altında mümkün olan her vergi, katılım payı, para cezasının artırılması ve istisnaların kaldırılmasına ilişkindir.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!