Batman’da 50 adet tasarım beceri atölyesinin açılışı gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batman Valisi Ekrem Canalp ve eşi Ayten Canalp, Valiliğin himayelerinde İl Özel İdaresi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğiyle Batman merkez ve ilçelerinde dezavantajlı 50 okulda hazırlanan Tasarım Beceri Atölyesinin toplu açılış törenine katıldı.

Batman merkez Çamlıca Mahallesinde bulunan Necat Nasıroğlu Ortaokulu’nda düzenlenen açılış töreni öncesi bir konuşma Yapan Vali Canalp, yaşamış olduğumuz çağın teknoloji çağı olduğunu belirterek, “Bu teknoloji çağına toplumumuzu adapte edebilmek için öncelikli olarak okullarımızdan başlamak ile mükellefiz. Geçmişte her zaman için aklımızın bir köşesinde bulunan slogan gibi bir cümle vardı. Eğitim şart… Doğru, eğitim şart, ama hangi eğitim şart. Şart olan eğitim nedir? Bu konuda toplumumuz da dünya da sürekli bir arayış içerisinde. Bu arayış hiç bitmiyor. Ama bu arayışın en önemli noktası en kritik noktası nedir derseniz; çağın gerekliliğine uygun eğitimi biliyor olabilmektir. Yani siz yeni gelişen nesillere önümüzdeki yeni 100 yıla ihtiyaç duyuyorsa. Bunun eğitimini vermekle hepimiz mükellefiz. Bugün burada açılışını yapmış olduğumuz 50 beceri tasarım atölyesi ve önümüzdeki yıl açılışını yapacağımız 50 beceri tasarım atölyesi ile 2026 yılında yine açılışını yapacağımız 50 beceri tasarım atölyesiyle toplamda 150 beceri tasarım atölyesi işte tam bu amaca hizmet edecek. Bu şekilde buralarda yetişen evlatlarımız artık teknolojiyi üniversite bittiği zaman iş hayatına girdiği zaman öğrenmeyecek. Teknolojiyi de burada ortaokul çağındayken tanışmış olacak.

Bu tasarım beceri atölyelerinin yer seçimi yaparken de çok önemli bir hususa dikkat ettik. Seçtiğimiz okullar aynen bu mahalledeki okulumuzda olduğu gibi, teknolojiye ihtiyaç duyan dezavantajlı mahallerimizdeki öğrencilerimizin olduğu okullarımızdır. Sosyo-ekonomik bakımında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı mahallelerdeki ve köylerimizdeki okullar, bu iki kategoriye öncelik verdik. Vermiş olduğumuz bu önceliğin sonuçlarını da eğitimde fırsat eşitliğini sağlama anlamında inşallah da önümüzdeki yıllar boyunca da faydalarını beraberce görmüş olacağız. Açılışını yapacağımız bu okullar Batman’daki benzer nitelikteki çabaların ve gayretlerin bir devamıdır. Bildiğiniz gibi dijital sektörde bende varım projesi çerçevesinde öğrencilerimiz yine teknolojiye alışkın kılabilme anlamında yapılmış olan hali hazırda yürütmüş olan bir projemizde vardır. Yine İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde oyun animasyon merkezimiz de tam bu amaca yönelik çabalardan bir tanesidir. Yine Necat Nasıroğlu Külliyesiyle entegre şekilde yapılan bilim merkezimiz de yine aynı doğrultuda atmış olduğumuz çabaların gayretlerin bir yansımasıdır. Burada yapmış olduğumuz beceri tasarım atölyelerini İl Özel İdaresi’nin finansal desteği ile yapıyoruz “diye konuştu.

Konuşmanın ardında Vali Canalp, katılımcılarla birlikte ilçelerde hazırlanan atölyelerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!