Batman’da binlerce kadın 8 Mart’ta buluştu

featured

Batman’da düzenlenen 8 Mart mitingine katılan binlerce kadın, ellerinde katledilen kadınların fotoğraflarını taşıdı. Yapılan konuşmalarda, “Jin, jiyan, azadî felsefesi etrafından kenetlenen kadınların kazanacağı” mesajı verildi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Batman’da miting düzenlendi. Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) tarafından organize edilen miting için kadınlar Kadın Parkı’nda buluştu.

Kadınlar yine katledilen kadınlar Nagihan Akarsel, İpek Er,  Rojvelat Kızmaz, Dilan Korkmaz, Gülistan Doku ve Jina Êminî’nin fotoğraflarını taşıdı.

Tertip Komitesi adına konuşan DEM Parti Batman İl Örgütü Eşbaşkanı Songül Korkmaz, kadın kazanımlarına dönük saldırılara değinerek,  “Jin, jiyan, azadî” felsefesi etrafından kenetlenen kadınların kazanacağını söyledi.

Batman'da binlerce kadın 8 Mart'ta buluştu

BİRLİK ÇAĞRISI

Barış Anneleri Meclisi Üyesi Meyaser Akdağ ise, miting alanından Kürt halkının birliğini sağlaması çağrısında bulundu. Akdağ, “Barış Anneleri, adalet talebi ile nöbet tutuyor. Bu talebin acil bir şekilde kabul görmesi gerekiyor. Biz Kürtler birliğimizi sağlasak tüm mücadele alanlarında başarı ile çıkacağız. Birlik, bizim en büyük gücümüz.  Kürt halkının mücadelesi karşısında kimse duramaz.  Kadınların öncüsünde gelişen mücadeleye bin selam olsun” ifadelerini kullandı.

TJA aktivisti Ruken Zeryam Işık Yıldız da Kürt kadınlarının öncüsünde gelişen direnişin dünyanın her yerinde yaşam bulduğunu belirtti.   “Kadınları mücadelesinin önüne kimse geçemez” diyen Yıldız, şunları söyledi: “Kadın mücadelesinde yaşamını yitirenleri saygı ile anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Cezaevlerinde direnen kadın yoldaşlarımıza buradan zılgıt ve alkışlarımızı gönderiyoruz. Onların cezaevlerinde verdiği mücadele yolumuza ışık oluyor. Sistemin kadınları hedef alan kirli politikalarına kaşın mücadelemizi yükseltelim. 8 Mart ruhu ile direnişimizi yükseltelim.  Kadınlar sistemin özel savaşının hedefinde. Bu özel savaş uygulamalarına karşın örgütlenelim. Birlikte mücadele edelim. Kaybedecek tek bir canımız yok. Bunun için mücadelemizi yükseltelim.”

Batman'da binlerce kadın 8 Mart'ta buluştu

‘BAŞKA ROJVELATLAR ÖLMESİN’

Mitingde kentte geçtiğimiz haftalarda yaşamına son veren Rojvelat Kızmaz’ın kardeşi Adar Kızmaz da konuştu.

Kızmaz, konuşmasında “Rojvelat kaybolmadan bir hafta önce halay çeken, eğlenen bir insandı. İntihar ettiğine inanmıyoruz. Kaybolduktan sonra başvurularımız oldu ama sonuçsuz kaldı. Biz kendi imkânlarımız ile bulduk.  Zamanında arama çalışmaları olmadı. Hasankeyf’i su altında bırakanlar Rojvelat’ın yaşamını kaybetmesine de sebep oldu. Başka Rojvelatlar ölmesin diye kadınlar birlikte ve güçlü olmalı” dedi.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!