• İmsak 00:00
  • Güneş 00:00
  • Öğle 00:00
  • İkindi 00:00
  • Akşam 00:00
  • Yatsı 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2024 - Batman

Batman’da gezilecek 50 yer

featured

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ünlü şehri Batman’da gezilecek 50 yer…

1- Hasankeyf

Batman merkezine sadece 36 kilometre uzaklıktaki Hasankeyf ilçesi, ülkemizin görülmeye değer pek çok önemli tarihi hazinesine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın pek çok yerinden gelen binlerce tarih ve kültür tutkununu misafir eden Hasankeyf, binlerce yıllık uzun tarihinde birçok medeniyetin hakimiyetinde kaldı ve her köşesi bu dönemlerden kalan birbirinden güzel tarihi yapılarla çevrili durumda. 12.000 yıl önce yerleşim amacıyla inşa edilen ve Bizans döneminde bazıları kilise olarak kullanılan, Dicle Nehri kenarında kayalara oyulmuş 4000’e yakın mağarasıyla ziyaretçileri büyüleyen Hasankeyf’te Eyyübiler döneminde inşa edilen ve Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Er Rızk Camii’ni de yakından görme şansı bulacaksınız.

Dicle Nehri’nin panoramik manzarasına hakim bir konumda yer alan ve M.S. 363 yılında Bizanslılar tarafından inşa edilen Hasankeyf Kalesi’nde harika fotoğraflar çekebileceğiniz gezinizde Hz. Muhammed’in soyundan gelen İmam Abdullah için yapılan etkileyici türbeyi ziyaret edebilir; bölgede uzun süre hakimiyet kuran Akkoyunluların hükümdarı Zeynel Bey tarafından inşa ettirilen Zeynel Bey Kümbeti gibi mimari şaheserleri inceleyebilirsiniz.

Yöresel Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sevilen lezzetleri tadabileceğiniz restoranları ve otantik dekorasyonlu otelleri ile turizm olanakları açısından da oldukça gelişmiş olan Hasankeyf’te kayalar içine oyulmuş ülkemizin en ilginç hanlarından biri olan Yol Geçen Hanı’nda da çayınızı yudumlayarak çarpıcı manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Binlerce yıllık tarihi hazinelerini hem kendi başınıza hem de yılın her mevsimi düzenlenen tarih, kültür ve inanç turlarıyla gezebileceğiniz Hasankeyf’te yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında bulunan paha biçilmez eserleri de Hasankeyf Müzesi ve Batman Müzesi’nde inceleyebilirsiniz. En güzel Batman otelleri Hasankeyf yakınlarında. Dilerseniz konaklayabilirsiniz.

Hasankeyf’in de içinde bulunduğu En güzel ilkbahar rotaları içeriğimizi okumanı tavsiye ederim.

2- Kozluk

Batman’ın çok ziyaret edilen tarihi ilçelerinden biri olan ve şehir merkezinden sadece 1 saatlik minibüs yolculuğuyla kolayca ulaşabileceğiniz Kozluk ilçesi, antik İpek Yolu rotası üzerinde inşa edilmiş binlerce yıllık tarihi yapılarıyla günübirlik geziler için ideal bir adres. İpek Yolu’ndan geçen kervanları korumak amacıyla bölgeye hakim devasa bir kayanın üzerine inşa edilen etkileyici kale, bir dönem dini merkez olarak da kullanılmış.

Kozluk Kalesi için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen ilçede 1705 yılında inşa edilen İbrahim Bey Camii, Sason Beyliği döneminde 1485 yılında yaptırılan Hıdır Bey Camii gibi Batman’ın en güzel mimari yapılarını da inanç ve tarih turlarına katılarak yakından görebilirsiniz. Ticaret yollarını koruyan tarihi Kandil Kalesi ve Rabat Kalesi’nde de panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz Kozluk’ta geleneksel Batman yemekleri tadarak yorgunluk atmayı da unutmayın.

3- Sason

Hem kendi başınıza hem de rehberli tarih ve kültür turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz Sason ilçesi; binlerce yıllık kaleleri, el değmemiş doğal güzellikler içinde uzanan mesire alanları ve tarihi kiliseleriyle dikkat çekiyor. Bölgenin doğa sporları merkezi olan Mereto Dağı’nda kampçılık, doğa yürüyüşleri, kaya tırmanma ve dağcılık gibi aktiviteler yapmak için de Sason ilçesi sıkça ziyaret ediliyor.

İpek Yolu güzergahındaki en etkileyici kalelerden biri olan ve 4. yüzyılda inşa edilen Bozıkan Kalesi’nin gözetleme kulelerinden büyüleyici manzaralara şahit olacağınız gezinizde Sevek Deresi çevresindeki doğal güzellikler içinde uzanan mesire alanlarında kalabalıklarda uzakta yorgunluk atabilir ve piknik yapabilirsiniz. Ermeni döneminden kalan pek çok etkileyici tarihi kiliseyi de gezme şansı bulacağınız Sason, hem tarih ve kültür hem de doğa tutkunları için keyifli bir günübirlik gezi sunuyor.

4- Gercüş

Batman’ın tarihi ilçelerinden bir diğer olan Gercüş, şehir merkezine sadece 60 kilometre uzaklıkta unutulmaz bir gezi deneyimi yaşatıyor. Hz. Muhammed’in torunu olan ve Hz. Süleyman’ın soyundan gelen Seyyid Bilal adına inşa ettirilen Seyyid Bilal Türbesi için inanç turlarıyla binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Gercüş, aynı zamanda Hisar, Arıca ve Yamanlar gibi tarih öncesi dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılmış höyükleriyle de tarih tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Batman’ın en sevilen rekreasyon ve gezi alanlarından olan Kırkat Göleti’nin çevresini saran mesire alanında sıcak yaz aylarında tertemiz havada yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Gercüş’te doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerine katılarak M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan tarihi yapılar arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

5- Beşiri

Kıra Dağı eteklerinde kurulmuş olan Beşiri ilçesi, 17 kilometre uzaklıkla Batman merkezine en yakın ilçelerden ve gezi alanlarından biri konumunda. Garzan Çayı çevresinde sıralanan piknik alanlarının yanı sıra Kıra Dağı’nın eteklerindeki oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz mesire alanlarıyla da yaz aylarında yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen ilçe, aynı zamanda M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan tarihiyle de ilgi görüyor.

Uzun süre Asur hakimiyetinde kalan Beşiri’de birçok medeniyete ait tarihi hazineleri yakından görme şansı bulacaksınız. İnanç turlarının sevilen mola noktalarından biri olan Mor Kiryakus Manastırı’nın devasa taş mimarisini yakından inceleyebileceğiniz ilçede Süryanilere ait binlerce yıllık yerleşim yerlerini keşfe çıkabilir, devasa su kanalları ve tüneller arasında ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz. Garzan Çayı üzerine 150 yıl önce inşa edilen Memikan Köprüsü ve Roma dönemine ait Şeyhosel Höyük de Beşiri ilçesinde keşfe çıkabileceğiniz tarihi hazineleri arasında. Beşiri otobüs bileti ile buraya varabilirsiniz.

 

6- Malabadi Köprüsü

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi ile Batman arasında, Batman Çayı üzerinde edilen anıtsal bir yapı olan Malabadi Köprüsü, her tarih hem de mimari meraklılarının kesinlikle görmesi gereken şaheserlerden biri. 1147 yılında Artuklu Beyliği döneminde inşa edilen, 150 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindeki tarihi köprü, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük tek kemerli köprüsü olmasıyla da ünlü.

Uzun tarihi boyunca pek çok kez onarılan ve 1989 yılında aslına uygun olarak restore edilen Malabadi Köprüsü, günümüzde yılın her mevsimi düzenlenen tarih, kültür ve doğa yürüyüşlerinin değişmez adresleri arasında. Etkileyici taş mimarisini inceleyebileceğiniz, Batman Çayı’nın güzel manzaraları eşliğinde gezebileceğiniz Malabadi Köprüsü’nde özellikle gün doğumu ve gün batımlarında tablo güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

7- Batman Park Avm
Şehrin her yerinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Turgut Özal Bulvarı üzerinde güzel bir konumda yer alan Batman Park AVM, hem alışveriş yapmak hem de keyifli bir gün geçirmek için ziyaret edebileceğiniz popüler yerler arasında. 2012 yılından beri hizmet veren alışveriş merkezinin içerisinde ulusal ve uluslararası markalardan ürünler bulabileceğiniz 70’den fazla mağaza, çocuk oyun alanları, kafeler, restoranlar sinema salonları ve 1200 araçlık otopark gibi olanaklar bulabilirsiniz. 20000 metrekarelik geniş alanı kapsayan ve toplu taşıma araçlarıyla da kolayca ulaşabileceğiniz Batman Park AVM, yıl boyu düzenlenen eğlenceli etkinlikleriyle de dikkat çekiyor. Haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veren alışveriş merkezinde güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

 

8- Hasankeyf Yol Geçen Hanı

Batman gezilerinde yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri de Hasankeyf Ören Yeri içerisindeki devasa bir mağaranın içinde tasarlanmış olan etkileyici Yol Geçen Hanı. Dicle Nehri’ne bakan kayalara oyulan ve İpek Yolu üzerinde yer alan benzersiz han, yüzlerce yıl boyunca ticaret ve konaklama amacıyla kullanılmış. 2000 kişilik olarak inşa edilen ve bölgedeki en büyük hanlardan biri olan Hasankeyf Yol Geçen Hanı’nda hem iç odaları keşfe çıkabilir hem de Dicle Nehri’nin büyüleyici panoramik manzaralarını izleyebilirsiniz.

Ören yerinin en ilginç bölümlerinden biri olan ve Dicle Nehri üzerinden sandallarla da ulaşım sağlanabilen Hasankeyf Yol Geçen Hanı’nın şark köşelerinde çayınızı yudumlayarak yorgunluk da atabilirsiniz. Tarih ve kültür turlarıyla veya kendi başınıza yakından görebileceğiniz Hasankeyf Yol Geçen Hanı’nın büyüleyici atmosferinde keyifli bir mola vermeyi unutmayın.

9- Zeynel Bey Türbesi (Zeynel Bey Kümbeti)

Batman’da yıl boyu düzenlenen tarih, inanç ve kültür turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri de şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan etkileyici Zeynel Bey Türbesi. Hasankeyf Ören Yeri’ne yakın olduğu için Hasankeyf gezileri sırasında da sıkça ziyaret edilen tarihi türbe, 14. yüzyılda Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan tarafından oğlu Zeynel Bey için inşa ettirilmiş. Sağlam mimarisi ile yüzlerce yıldır ayakta kalmayı başaran anıtsal yapı, sekizgen planlı olarak tasarlanmış ve daire şeklindeki ilginç külahlı çatısıyla çarpıcı bir manzara sunuyor. Beylikler dönemi taş işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Zeynel Bey Türbesi’nde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

10- Hasankeyf Kalesi

Kartpostallara konu olan çarpıcı manzarasıyla Batman’ın simgesel yapılarından biri haline gelen Hasankeyf Kalesi, Dicle Nehri kenarında 200 metre yükseklikte görülmeye değer bir manzara sunuyor. M.Ö. 363 yılında Süryani piskoposluğu merkezi olarak inşa edildiği düşünülen etkileyici yapı, yüzlerce yıl boyunca bölgenin önemli dini merkezlerinden biri olarak kullanılmış. Müslümanların bölgeyi ele geçirmesinden sonra savunma amaçlı bir kale haline dönüştürülen ve çeşitli eklemeler yapılan Hasankeyf Kalesi, hem sağlam taş mimarisi hem de 600 yıllık devasa kapılarıyla Türkiye’nin önemli tarihi hazinelerinden biri konumunda.

İç bölümleri gizli yollar, taş merdivenler ve tünellerle sarılı olan Hasankeyf Kalesi’nin Doğu Kapısı, Batı Kapısı, İmam Abdullah Kapısı ve Sır Kapısı da benzersiz tasarımlarıyla ziyaretçileri büyülüyor. Hem rehberli turlarla hem de kendi başınıza gezerek tarihte unutulmaz bir yolculuğa çıkacağınız Hasankeyf Kalesi’nde Dicle Nehri’nin muhteşem panoramik manzaralarına da şahit olacaksınız.

11- Kıra Dağı Mesire Alanı
Batman’ın Beşiri ilçesinde, şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan Kıra Dağı Mesire Alanı, sıcak yaz günlerinde serin havada doğayla baş başa zaman geçirmek için ilk ziyaret edilen yerler arasında. Kıra Dağı eteklerinden uzanan mesire alanında 70 barbekü bölümü, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortu, spor aletleri, yaz aylarında etkinliklerin düzenlendiği açık hava tiyatrosu ve hafta sonları oksijen seviyesi yüksek dağ havasında spor yapabileceğiniz 6 kilometrelik yürüyüş yolu gibi pek çok olanak bulabilirsiniz. Zengin olanaklarıyla Batman’ın en popüler rekreasyon alanlarından biri haline gelen Kıra Dağı Mesire Alanı’nda Batman’ın tarihi hazinelerini gezdikten sonra yorgunluk atabilir ve çocuklarınızla keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

 

12- Hasuni Mağaraları

Hasuni Mağara Şehri olarak bilinen ve hem fotoğraf hem de tarih ve arkeoloji meraklılarının mutlaka görmesini önerdiğimiz yerlerden biri de Hasuni Mağaraları. Batman merkezinden yaklaşık 40 dakikalık bir yolculukla kolayca ulaşabileceğiniz ve kendi başınıza veya rehberli turlarla gezebileceğiniz mağaralar, devasa bir kayanın içine oyulmuş 300 tane etkileyici odadan oluşuyor. Albat Dağı eteğinde, ismini aldığı Hasuni Vadisi üzerinde yer alan binlerce yıllık Hasuni Mağaraları, günümüzde 1. derece arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınmış durumda.

Orta Taş Çağı’nda yerleşim yeri olarak kullanılmak amacıyla tasarlandığı düşünülen devasa mağaralar, Hıristiyanlık döneminde de kilise ve mabet olarak kullanılmaya devam edilmiş. İç bölümlerinde kayalara oyulmuş su depoları, su kanalları, mabetler ve yaşam odaları gibi bölümleri keşfe çıkabileceğiniz Hasuni Mağaraları’nda büyüleyici Hasuni Kaya Kilisesi’ni de mutlaka yakından görmelisiniz. Taş devrinden 13. yüzyıl Bizans dönemine kadar aktif olarak kullanılan Hasuni Mağaraları’nda yapılan arkeolojik çalışmalarda elde edilen pek çok paha biçilmez eseri de hem Batman hem de Türkiye’nin önemli müzelerinde yakından görebilirsiniz.

13- Mereto Dağı

Batman’ın doğa sporları merkezi haline gelen ve serin havasıyla yaz aylarının en sevilen trekking parkurlarından biri olan Mereto Dağı, yüksekliği deniz seviyesinden 3000 metreyi bulan zirveleri ile harika panoramik fotoğraflar çekmek için ilk uğramanız gereken yerlerden. Alp Himalaya dağ sırası içerisinde uzanan ve en sıcak yaz aylarında bile karları erimeyen zirveleriyle ünlü olan Mereto Dağı, özellikle bahar ile yaz aylarında tüm dünyadan kaya tırmanma, dağcılık ve kampçılık gibi etkinlikler için insanları kendine çekiyor.

Yaz aylarında iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında rehberli doğa yürüyüşlerine katılarak el değmemiş güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz, dağın zirvelerinden uçsuz bucaksız ovaların büyüleyici fotoğraflarını çekebileceğiniz Mereto Dağı, sıcak günlerde serinlemek ve oksijen seviyesi yüksek havada yenilenmek için de gidebileceğiniz çok özel yerlerden biri.

14- Hızır Bey Camii

Batman’ın en bilinen tarihi hazinelerinden biri olan ve Kozluk ilçesi merkezinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan Hızır Bey Camii, 1512 yılından günümüze kalan görülmeye değer bir mimari eser. Oldukça küçük olmasına rağmen etkileyici taş mimarisiyle ilgi gören ve yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam eden tarihi cami, Batman’da düzenlenen tarih ve inanç turlarının da değişmez adreslerinden biri konumunda. Sason ve Hezo bölgelerinin beyi olan Ebubekir Roşkin’in oğlu Hızır Bey tarafından inşa ettirildiği tahmin edilen ve ismini de buradan alan Hızır Bey Camii’nde çarpıcı taş işçilikleri ve dini motiflerle süslü iç mekanları gezebilir; huzurlu bir atmosferde gezinize küçük bir mola verebilirsiniz.

 

15- Hasankeyf Mağaraları

Hasankeyf’te mutlaka keşfetmenizi önerdiğimiz ilgi çekici yerlerden biri de Dicle Nehri kenarındaki sarp kayaların oyulması ile inşa edilmiş büyüleyici Hasankeyf Mağaraları. Günümüzden yaklaşık 12.000 yıl önce yerleşim yeri olarak tasarlandığı tahmin edilen, uzun tarihinde Babil, Asur ve Sümerler gibi pek çok önemli medeniyet tarafından kullanılan 4000’e yakın Hasankeyf mağarası, dünyanın her yerinden binlerce tarih, kültür ve arkeoloji meraklısını kendine çekiyor.

Binlerce yıl boyunca korunma, savunma ve yerleşim amacıyla kullanılan mağaraların belirli bölümlerini kendi başınıza veya yıl boyu düzenlenen rehberli turlarla gezebilirsiniz. Bulundukları konumdan Dicle Nehri’nin harika fotoğraflarını da çekebileceğiniz Hasankeyf Mağaraları; benzersiz taş oymaları, gizli tünelleri, kanalları ve yaşam odalarıyla sizi bambaşka bir döneme unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak.

 

16- Kozluk Hezo Kalesi

Tarihi ticaret ve kervan yolları üzerinde yer alan Batman’ın her köşesi birbirinden güzel kalelerle çevrili. Tarih ve kültür turlarıyla gezebileceğiniz en etkileyici Batman kalelerden biri de şehrin çevresini saran Erzen bölgesinin en önemli tarihi yapılarından biri olan Kozluk Hezo Kalesi. M.S. 416 yıllarında Perslerin bölgeye hakim olduğu dönemde, İpek Yolu’na hakim yüksek bir tepe üstünde inşa edilen tarihi kale, yüzlerce yıl boyunca dini bir merkez olarak kullanılmış.

Bölgeye hakim olan medeniyetler tarafından eklemeler yapılarak İpek Yolu’nu kontrol etmek, savunmak ve gözetlemek için uzun süre kullanılan Kozluk Hezo Kalesi, günümüzde bazı bölümler yıkılmış olsa da hala etkileyici atmosferini korumayı başarıyor. Bulunduğu konumdan sunduğu panoramik manzaralarla fotoğrafçıların da sık ziyaret ettiği yerlerden biri olan Kozluk Hezo Kalesi’ne Kozluk ilçe merkezinden kolay ulaşılabilir ve Batman’ın bu önemli tarihi hazinelerini yakından görebilirsiniz.

17- Worldmar AVM

Batman merkezinden hem kısa bir yürüyüşle hem de toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşarak tatil alışverişi yapabileceğiniz başka bir sevilen yer de Worldmar AVM. Batman Park AVM’nin de bulunduğu Turgut Özal Bulvarı üzerinde merkezi bir konumda yer alan alışveriş merkezinde gıda, giyim, aksesuar ve kozmetik ürünlerine kadar onlarca mağaza hizmet veriyor. Yorgunluk atabileceğiniz kafeler ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar da bulabileceğiniz Worldmar AVM, 18.000 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor ve 4 kattan oluşuyor. Yıl boyu hem çocuklar hem de yetişkinler için onlarca etkinliğin düzenlendiği Worldmar AVM, sinema ve bowling salonlarıyla gençlerin de sık uğradığı yerler arasında.

 

18- Han Deresi

Batman’ın binlerce yıllık tarihi hazinelerini keşfettikten sonra kalabalıklardan uzakta doğanın içinde yorgunluk atmak için şehir merkezine sadece 1 kilometre uzaklıktaki Han Deresi’ne de uğrayabilirsiniz. Bölgeye özgü bantlı çöpçü balığı ile ünlü olan Han Deresi’nin çevirisi ise çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz mesire alanları, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanlarıyla sıcak yaz günlerinde çok ilgi görüyor. Huzurlu ve sessiz atmosferde olta balıkçılığı yapmak için de sıkça ziyaret edilen Han Deresi’nin soğuk sularında sıcak günlerde yüzerek serinleyebilir, yılın her mevsimi harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

 

19- Batman Müzesi

Her köşesi binlerce yıllık tarihi yerleşim yerleriyle çevrili olan Batman’da yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında bulunan binlerce paha biçilmez eserleri görmek için Batman Müzesi’ne mutlaka uğramalısınız. Şehir merkezinde güzel bir konumda yer alan müzede Cilalı Taş Devri’nden Osmanlı dönemine kadar uzanan zengin bir koleksiyon bulacaksınız.

Müze; Hasankeyf Ören Yeri, Hasuni Mağaraları, Başur Höyük ve Gusir Höyük gibi onlarca arkeolojik kazı alanından çıkarılan binlerce kemik, taş, toprak, cam ve seramik eserlere ev sahipliği yapıyor. Batman Müzesi’nin bahçesinde ise taş devri yerleşim yeri örneklerinden devasa dikili taşlar, mezar taşları, heykeller ve lahitlere kadar pek çok eseri yakından görebilirsiniz. Yıl boyu seminerler ve konferansları yanı sıra kısa filmler ve belgesel gösterimlerinin de düzenlendiği Batman Müzesi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

20- Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi

Yıl boyu düzenlenen birbirinden güzel etkinliklerle dikkat çeken Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi, her yıl binlerce sanat meraklısı tarafından ziyaret ediliyor. Batman merkezinde Üniversite Caddesi üzerinde, toplu taşıma araçlarıyla da kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda hizmet veren sanat merkezi; tiyatro gösterileri, çeşitli sahne performansları, fotoğraf ve resim sergileri ile her zaman oldukça hareketli. İlginizi çekecek alanlarda etkinlikler, workshop ve atölye çalışmalarına da katılabileceğiniz Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nin etkinlik takvimini inceleyerek keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

 

21- Rabat Kalesi

Batman’da hem doğa yürüyüşleri hem de tarih gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz görülmeye değer başka bir tarihi hazinemiz de M.S. 4. yüzyıldan günümüze kalan Rabat Kalesi. Pesler ile Bizanslılar arasında yapılan birçok efsanevi savaşa sahne olan tarihi kale, bölgeyi korumak amacıyla yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiş. Sağlam taş mimarisiyle dikkat çeken ve gözetleme kulelerinden büyüleyici Dicle Nehri manzaraları izleyebileceğiniz Rabat Kalesi, hem tarih hem de fotoğrafçılık tutkunlarının keyifle gezebileceği yerler arasında.

 

22- Tov Sanat Merkezi

Batman’ın tarihi ve turistik yerlerini keşfettikten sonra akşamları yorgunluk atmak ve ilginizi çeken bir etkinliğe katılarak güzel zaman geçirmek için gidebileceğiniz yerlerden biri de Tov Sanat Merkezi. Yıl boyu pek çok tiyatro oyununun sahnelendiği sanat merkezi; atölyeler, workshoplar, eğitimler, seminerler ve söyleşilerle de insanları kendine çekiyor. Tiyatro ve sanat meraklılarının uğramasının önerdiğimiz Tov Sanat Merkezi’nin etkinlik takvimini Batman gezinizden önce incelemeyi unutmayın.

 

23- Hallan Çemi Höyüğü (Kaletepe)

11.000 yıllık tarihi ile bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hallan Çemi Höyüğü, tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklarını kendine çeken Batman’ın görülmeye değer yerlerinden biri. Şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan ve yıl boyu rehberli gezilerinin düzenlendiği höyüğün tarihinin Cilalı Taş Devri’ne kadar uzandığı düşünülüyor.

Hallan Çemi Höyüğü’nde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında pek çok farklı döneme ait paha biçilmez tarihi hazineleri bulundu ve bu eserleri Batman Müzesi’nde yakından görebilirsiniz. Sadece Batman’ın değil, ülkemizin de en eski yerleşim yerlerinden alanlarından biri olasına rağmen az bilinen Hallan Çemi Höyüğü’nü rehberli turlarla gezerseniz taş devrine uzanan pek çok ilginç bilgi alabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

24- Batman Tren Garı

Kurtalan demir yolu rotası üzerinde yer alan bir istasyon olan Batman Tren Garı, hem tarihi binası hem de günümüze kadar korumayı başardığı otantik atmosferiyle yerli ve yabancı turistler tarafında sıkça ziyaret ediliyor. 1943 yılında açılan ve çevresi oteller, kafeler ve geleneksel Batman yemekleri tadabileceğiniz restoranlar ile çevrili olan Batman Tren Garı’nda hem Anadolu’nun çeşitli şehirlerine tren yolculuğu yapabilir hem de tarihi istasyonun iç mekanlarını gezerek güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

25- Er Rızk Camii

Batman’ın her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen tarihi ilçesi Hasankeyf gezilerinde yakından görebileceğiniz başka bir etkileyici mimari eser de Eyyubi döneminden günümüze kalan ve Anadolu’daki en eski camilerinden biri olarak gösterilen Er Rızk Camii. 1400’lü yıllarda Eyyubi Meliki Süleyman Bey tarafından inşa ettirilen görkemli yapı; geniş taç kapısı, etkileyici minaresi ve benzersiz taş işçilikleriyle Hasankeyf’in görülmeye değer anıtsal yapılarından biri.

Mozaik renkli taşlar ve katma tekniği ile hazırlanmış geometrik desenlerle süslü iç mekanlarıyla da ziyaretçilerini büyüleyen Er Rızk Camii, uzun tarihinde çeşitli değişikliklere uğramış. 1953 yılında aslına uygun olarak restore edilen ve Ilısu Barajı sularının altında kalmaması için kültürel park alanına taşınan yüzlerce yıllık Er Rızk Camii, kültür ve inanç turlarıyla her yıl binlerce insanı kendine çekiyor.

 

26- Kırkat Göleti

Batman’ın en popüler rekreasyon alanlarından biri olan Kırkat Göleti’ne şehir merkezinden yaklaşık 1 saat yolculukla ulaşabilir ve doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. 13 dönümlük geniş bir yeşil alanı kaplayan mesire alanıyla çevrelenen gölet, özellikle yaz ayları hafta sonları ailelerle doluyor.

Kırkat Göleti boyunca uzanan yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, çardaklar, çocuk oyun parkları, spor sahaları ve seyir teraslarında keyifli bir gün geçirebileceğiniz gölette yaz günlerinde kano ve sandallarla gezilere çıkabilir veya balık bakımından zengin sularda olta balıkçılığı yaparak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Kırkat Göleti, Batman’ın tarihi güzelliklerini keşfettikten sonra yorgunluk atmak için ideal bir adres.

27- Hasankeyf Müzesi

Ilısu Barajı ve HES projesi kapsamında belirli bölümleri sular altında kalan Hasankeyf Antik Kenti’nde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında kurtarılan eserlerin sergilendiği Hasankeyf Müzesi, Batman’ı gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı yerler arasında. Tarih öncesi dönemlerden günümüze uzanan paha biçilmez binlerce eserin sergilendiği müzede Batman çevresinde Cilalı Taş Devri’nde yerleşim yeri olarak kullanılan höyüklerde yapılan kazı çalışmalarında bulunan pişmiş toprak ve taş eserleri de inceleyebilirsiniz.

Binlerce yıllık metal eserlerden cam, kemik ve taş objelere kadar birbirinden ilginç binlerce eser arasında unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz Hasankeyf Müzesi, haftanın her günü 08:30 ile 17.30 saatleri arasında açık olan ve Hasankeyf ilçe merkezinde Kale Caddesi üzerinde güzel bir konumda hizmet veriyor.

28- Hasankeyf Eski Köprü

Halk arasında Eski Dicle Köprüsü olarak da bilinen ve Dicle Nehri üzerinde inşa edilmiş en güzel köprülerden biri olan Hasankeyf Eski Köprü, hem mimari hem de fotoğrafçılık meraklılarının görmesi gereken şaheser yapılardan biri. 1300 yıl önce Roma döneminde inşa edildiği tahmin edilen kemerli köprünün alt bölümleri sular altında kalmış ve nehir üzerinde kalan bölümleri kartpostal güzelliğinde bir manzara sunuyor. Roma döneminden Batman’da kalan önemli mimari eserlerden biri olan Hasankeyf Eski Köprü’nün özellikle gün doğumu ve gün batımlarında en güzel fotoğraflarını çekebilir, çarpıcı köprüyü Hasankeyf’in diğer tarihi hazineleriyle birlikte yakından görebilirsiniz.

29- Bozıkan Kalesi

İpek Yolu gibi önemli ticaret yolları rotası üzerinde bulunan Batman’da savunma ve gözetleme amacıyla inşa edilmiş birbirinden güzel kaleleri gezme şansı bulacaksınız. Şehir merkezine yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta Sason ilçesine bağlı Bozukan Köyü sınırlarında yer alan Bozıkan Kalesi de tarih, doğa ve fotoğrafçılık gezilerinin sevilen mola noktalarından biri.

İpek Yolu’ndan geçen kervanları koruyan ve 4. yüzyılda inşa edildiği düşünülen etkileyici kale, günümüze kadar sağlam kalmış bölümleriyle, yüksek bir tepede görülmeye değer bir manzara sunuyor. Çevresinde antik çağlarda yerleşim amaçlı kullanılan mağaralar ve tünelleri de keşfetme şansı bulabileceğiniz Bozıkan Kalesi’nin günümüze kadar bazı bölümleri ayakta kalmış kulelerinin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

30- Sason Yaylası (Sarı Yayla)

Sıcak yaz havası ile ünlü şehirlerimizden biri olan Batman’da hem serinlemek hem de doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirmek için deniz seviyesinden yaklaşık 2973 metre yükseklikte uzanan Sason Yaylası’na uğrayabilirsiniz. Mereto Dağı eteklerinde yer alan yemyeşil yayla, organik sütleri ve tulum peynirleriyle de ünlü. Sessiz ve huzurlu atmosferinde bahar ile yaz aylarında rehberli trekking turlarının düzenlendiği yaylada hayvancılık hala yaygın olarak yapılıyor. Sason Yaylası’nda modern dünyanın kalabalığından uzakta yılın bütün yorgunluğunu atabilir, Mereto Dağı’nın muhteşem manzaralarını izleyebilir ve yaylada üretilen lezzetli tulum peynirini satın alabilirsiniz.

 

31- Kandil Kalesi

Kozluk ile Sason ilçeleri arasında yer alan ve Bizans döneminde inşa edilen bir tarihi yapı olan Kandil Kalesi, ismini inşa edildiği bölgeye hakim Kandil Tepesi’nden alıyor. M.S. 4. yüzyılda Bizans döneminde, İpek Yolu kervanlarını korumak amacıyla tasarlandığı düşünülen kaleyi Bizanslılar tarafından aynı zamanlarda inşa edilen Rabat Kalesi ve Hasankeyf Kalesi ile birlikte rehberli tarih turlarına çıkarak gezebilirsiniz. Gizli tünellerinin yanı sıra günümüzde bazı bölümleri ayakta kalmış gözetleme kuleleriyle de dikkat çeken Kandil Kalesi, tarih meraklılarının keyifle keşfe çıkabileceği yerlerden biri.

 

32- İmam Abdullah Türbesi

Hasankeyf’in en çok ziyaret edilen kutsal mekanlarından biri olan İmam Abdullah Türbesi, kültür ve inanç turlarının değişmez adreslerinden biri. M.S. 638 yılında Bizans hakimiyetinde bulunan Hasankeyf Kalesi’nin Müslümanlara geçişi sırasında büyük kahramanlıklar göstererek şehit olan ve Hz. Muhammed’in soyundan gelen İmam Abdullah için tasarlanmış etkileyici türbe, dikdörtgen bir avlu çevresinde kare planlı olarak inşa edilmiş.

Görülmeye değer ahşap ve taş oymalarıyla dikkat çeken ve 14. yüzyıl döneminin en güzel türbe örneklerinden biri olarak kabul edilen İmam Abdullah Türbesi’nin anıtsal kapısını da kesinlikle incelemenizi öneririz. Her yıl haziran ayının ilk haftası İmam Abdullah anma törenlerinin düzenlendiği ve yıl boyu binlerce kişi tarafından ziyaret edilen İmam Abdullah Türbesi, Ilısu Barajı suları altında kalmaması için yapıldığı konumundan 1 kilometre uzağa taşındı.

33- Seyyid Bilal Türbesi

Yıl boyu düzenlenen ve kültür turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri de Batman ve çevresinde çok sevilen isimlerden biri olan Seyyid Bilal adına inşa ettirilmiş olan Seyyid Bilal Türbesi. Gercüş ilçesine bağlı Vergili Köyü’nde bulunan türbe, Hz. Muhammed’in torunu olan Seyit Bilal’in hayatının büyük kısmını geçirdiği köyde yer alıyor ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Osmanlı dönemlerinden beri Seyyid Bilal amma günlerine ev sahipliği yapan ve klasik taş mimarisiyle çarpıcı bir manzaraya sahip olan Seyyid Bilal Türbesi’ni Vergili Köyü çevresindeki tarihi mağaralar ve hanlarla birlikte ziyaret edebilirsiniz.

 

34- Mor Aho Manastırı

Batman’da gezebileceğiniz en etkileyici Süryani dönemi yapılarından biri olan Mor Aho Manastırı, Beşeri ilçesinin en çok ziyaret edilen kutsal yapılarından biri. Kesme ve moloz taşlarla inşa edilen, Dicle Nehri’ni hakim 150 metrelik bir tepe üzerinde görülmeye değer bir manzara sunan Mor Aho Manastırı, yabancı turistlerin de sık ziyaret ettiği yerler arasında.

İlk çağ Süryanilerinin dini merkezlerinden biri olduğu düşünülen ve günümüze kadar bazı bölümleri yıkılan etkileyici manastır, halk arasında Mahar Kilisesi olarak da biliniyor. 600 metrekarelik geniş bir alan üzerinde tasarlanan ve bulunduğu konumdan Dicle Nehri’nin büyüleyici panoramik manzaralarını izleyebileceğiniz Mor Aho Manastırı’nı hem kendi başınıza hem de rehberli tarih, kültür ve inanç turlarıyla yakından görebilirsiniz.

35- Mor Kiryakus Manastırı (Mor Kuryakos Manastırı)

Batman’da yıl boyu düzenlenen inanç, tarih ve kültür turlarına katılarak yakından görebileceğiniz önemli yapılardan biri olan Mor Kiryakus Manastırı, Dicle Nehri’nin güney tarafında yüksek bir tepede inşa edilmiş bir tarihi hazine. Süryani Hristiyanlarının kutsal bölgesi Turabdin’in en uç noktasında yer alan manastır, bölgede yapılmış 80 kilise ve manastırın en etkileyicilerinden biri olarak gösteriliyor.

  1. yüzyılda yapılarak günümüze kadar sağlam kalmış kalın duvarları, geniş iç avlusu, kemerli anıtsal kapıları ve taş kitabeleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Mor Kiryakus Manastırı’nda yer altı dehlizleri ve tünellerini de keşfe çıkabilirsiniz. 2500 metrekarelik geniş bir alan üzerine inşa edilmiş devasa manastırın bulunduğu tepeden ise Mezopotamya Ovası’nın panoramik manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

 

36- Pisyar Köprüsü

Kozluk ilçesinde gezebileceğiniz ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz başka bir önemli tarihi yapı da Alıçlı Köyü sınırında yer alan Pisyar Köprüsü. Antik İpek Yolu rotasında, Dicle Nehri’nin kollarından biri olan Yanarsu Çayı üzerinde bulunan etkileyici köprü, kesme taşlarla inşa edilmiş ve mimarisi ünlü Malabadi Köprüsü’ne oldukça benziyor. Batman çevresinde inşa edilen en güzel Orta Çağ köprülerinden biri olarak gösterilen Pisyar Köprüsü’nde hem yüzlerce yıllık taş mimariyi inceleyebilir hem de Yanarsu Çayı’nın fotoğraflarını çekebilirsiniz.

 

37- Memikan Köprüsü

Batman’ın çevresi nehirler ve dereler üzerine inşa edilmiş tarihi köprülerle çevrili durumda. Hem tarih gezileri hem de doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz etkileyici bir yapı olan Memikan Köprüsü, Beşiri ilçesine bağlı Yazıhan Köyü yakınında yer alıyor ve Malabadi Köprüsü’nü andıran etkileyici taş mimarisiyle bölgedeki görülmeye değer mimari eserlerden biri.

600 yıl önce yapılan ve günümüze kadar sağlam kalmayı başaran tarihi köprünün başka bir antik dönem köprüsü üzerinde inşa edildiği tahmin ediliyor. Garzan Çayı’ndan kervanların geçmesi amacıyla tasarlanan ve Kuzey Mezopotamya’ya ulaşım sağlayan Memikan Köprüsü, sivri kemerli mimarisi ve çevresini saran doğal güzelliklerle fotoğrafçıların da çok ilgisini çekiyor. Uzun tarihinde Selçuklulardan Osmanlılara kadar pek çok medeniyet tarafından kullanılan Memikan Köprüsü’nü doğa gezileriyle de yakından görebilirsiniz.

38- Pertükan Kalesi

Sason ilçesine sadece 4 kilometre uzaklıkta yer alan tarihi Pertükan Kalesi, ulaşımı oldukça kolay olduğu için ilçeyi gezen yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Aldığı hasarlardan dolayı pek çok büyük savaşta kullanıldığı tahmin edilen etkileyici kalenin kimler tarafından ve ne zaman inşa edildiği ise hala tam olarak bilinmiyor. Bölgedeki ticaret yollarını korumak ve savunmak amacıyla inşa edildiği düşünülen Pertükan Kalesi, tarih ve mimari meraklılarının ilgisini çekebilecek Batman’ın tarihi güzelliklerinden biri.

39- Hasankeyf Ören Yeri

1981 yılında sit alanı olarak koruma altına alınan ve binlerce yıllık tarihi hazinelere ev sahipliği yapan Hasankeyf Ören Yeri, Batman’ın keşfedilmeye değer turistik yerlerinden biri. Dicle Nehri’ne hakim güzel bir konumda çarpıcı bir manzara sunan Hasankeyf Kalesi ve kayalar içine oyulmuş benzersiz Yol Geçen Hanı’nın yanı sıra ören yerinde binlerce yıl önce yerleşim yeri olarak kullanılan 4000’den fazla Hasankeyf mağarasını da gezme şansı bulacaksınız. Hasankeyf Ören Yeri’ni haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilir; Persler ve Bizanslılardan Eyyubiler Selçuklular ve Osmanlılara kadar pek çok medeniyet tarafından inşa edilmiş çarpıcı yapıları keşfe çıkabilirsiniz.

40- Akça Höyük

12.000 yıl öncesine uzanan büyüleyici tarihiyle ünlü Batman’da arkeoloji ve tarih meraklılarını büyüleyen başka bir önemli yer de Batman merkezine oldukça yakın bir konumda, deniz seviyesinden 628 metre yükseklikte yer alan Akça Höyük. Taş devrinde yerleşim yeri olarak inşa edildiği düşünülen höyükte yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında Bakır Çağı’ndan Orta Çağ’a kadar pek çok farklı döneme ait paha biçilmez tarihi eserler bulundu. Özellikle 4. yüzyıldan günümüze kalan seramikleriyle dikkat çeken Akça Höyük’ün geniş alanında tarihte bir yolculuğa çıkabilir, rehberlerden bu binlerce yıllık yerleşim yeriyle ilgili bilgiler alabilirsiniz.

 

41- İbrahim Bey Camii

Batman’ın görülmeye değer etkileyici camilerinden bir diğeri olan İbrahim Bey Camii, Kozluk ilçesi merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda inşa edilmiş. 1705 yılında Gazan aşireti reislerinden İbrahim Bey tarafından inşa ettirilen ve ismini de buradan alan tarihi cami, beş kenarlı bir kaide üzerine tasarlanmış minaresi ile dikkat çekiyor ve yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Batman inanç ve kültür turlarının önemli adreslerinden biri olan İbrahim Bey Camii’nde yüzlerce yıllık etkileyici taş oymaları ve dini motiflerle süslü iç mekanları inceleyebilirsiniz.

 

42- Batman Lunaparkı

Batman gezinizde çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirmek için şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan Batman Lunaparkı’na da uğrayabilirsiniz. Her yaştan yetişkin ve çocuk için dönme dolap, gondol, balerin, çarpışan araba ve kamikaze gibi onlarca farklı bölümü bulunan lunapark, özellikle yaz aylarında günde 2000 civarında kişiyi misafir ediyor. 11 dönümlük geniş bir alan üzerinde yer alan ve 20’den farklı bölümü bulunan Batman Lunaparkı, şehrin tarihi ve turistik yerleri gezdikten sonra güzel bir akşam geçirmek için ideal bir adres.

 

43- Hasankeyf Koç Camii

Yaklaşık 650 yıllık olduğu tahmin edilen ve Ilısu Barajı suları altında kalmaması için farklı bir konuma taşınan Hasankeyf Koç Camii, ilçenin tarihi yapılarını gezerken mutlaka ziyaret etmeniz gereken şaheserlerden biri. Eyyübiler döneminde bölgede inşa edilen en önemli tarihi yapılardan biri olan ve el değmemiş dokusu korunarak 1 kilometre uzaklıktaki Kültürel Park içine yerleştirilen tarihi cami, görülmeye değe taş mimarisi ve taş oyması süslemeleriyle adeta bir sanat eserini andırıyor. Eyyubi dönemi cami mimarisini de yakından görme şansı bulabileceğiniz Hasankeyf Koç Camii; inanç, kültür ve tarih turlarının önemli mola noktalarından biri.

44- Sevek Mesire Alanı

Batman’ın en sevilen rekreasyon alanlarından biri de el değmemiş doğal güzellikleri içinde çocuklarınızla piknik yaparak, sıcak yaz aylarında keyifli zaman geçirebileceğiniz Sevek Mesire Alanı. Dicle Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile kurulan mesire alanı, Sason ilçesinde Batman merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alıyor. Yemyeşil ormanlar içinde sıralanan piknik masaları, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, geniş çocuk oyun alanları bulabileceğiniz Sevek Mesire Alanı, aynı zamanda organik ürünlerle hazırlanan kahvaltıları ve yöresel Batman lezzetleri tadabileceğiniz kır bahçeleri ile yaz aylarının değişmez adreslerinden biri.

 

45- Garzan Çayı (Yanarsu Çayı)

Batman’ın en sevilen doğa gezisi alanlarından ve Dicle Nehri’nin kollarından biri olan Garzan Çayı, 168 kilometre boyunca büyüleyici güzellikler eşliğinde ilerliyor. Memikan Köprüsü gibi yüzlerce yıllık taş köprülerle süslü olan Gazan Çayı, hem çevresini saran tarihi hazineler hem de kalabalıklardan uzakta yorgunluk atabileceğiniz mesire alanları için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Batman’ın en sevilen trekking parkurlarından biri olan Garzan Çayı’nda yılın her mevsimi keyifli doğa yürüyüşlerine çıkabilir, günümüze kadar sağlam kalmış devasa taş köprülerin harika fotoğraflarını çekebilir veya olta balıkçılığı yaparak dinlenebilirsiniz.

 

46- Saint Pierre Manastırı (Komk Manastırı)

Pek çok farklı medeniyetten kalan çarpıcı kutsal mekanlara ev sahipliği yapan Batman’da tarihi Sason ilçesinde gezebileceğiniz başka bir etkileyici yapı da Komk Manastırı olarak da bilinen Saint Pierre Manastırı. M.S. 6. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen ve Sason ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta Turnalı mezrasında yer alan tarihi yapı, bulunduğu güzel konumdan dolayı doğa yürüyüşlerinin de değişmez mola noktalarından biri haline gelmiş durumda.

Bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerinde, Ermeniler döneminde inşa edilen Saint Pierre Manastırı’nın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor ama M.S. 5. veya 6. yüzyıllarda inşa edildiği tahmin ediliyor. Günümüze kadar sağlam kalmış duvarları, iç bölümündeki etkileyici mabetleri, mezar odalarıyla ilgi gören tarihi manastır, kesme ve moloz taşlarla inşa edilmiş en çarpıcı Ermeni dönemi manastırlarından biri olarak tarih ve kültür meraklılarının görmesi gereken mimari şaheserler arasında.

47- Hasuni Kaya Kilisesi

Anadolu’da inşa edilmiş en eski kiliselerden biri olmasıyla ünlü Hasuni Kaya Kilisesi, Orta Taş Devri’nde Dicle Nehri’ne hakim bir konumdaki devasa bir kaya kütlesine oyulmuş ve benzersiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklılarının ilgisini çeken ve 13. yüzyıla kadar Hristiyanlar tarafından aktif olarak kullanılan Hasuni Kaya Kilisesi, kayalar oyularak 4 katlı olarak tasarlanmış. Onlarca yıl boyunca dini eğitim amaçlı kullanılan kilisenin birbirinden ilginç motiflerle süslü iç mekanlarını gezebilir, çevredeki 300’e yakın mağaranın tünelleri arasında tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

 

48- Yıldızlı Höyük

Kozluk ilçesine bağlı Yıldızlı Köyü’nde Yıldızlı Kalesi’nin hemen yanı başında yer alan Yıldızlı Höyük, arkeoloji ve tarih turları ile gezebileceğiniz önemli tarih öncesi yerleşim alanlarından biri. Taş devrinden beri yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen ve günümüze belirli bölümleri tarım alanı olarak kullanılan Yıldızlı Höyük’te yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen kemik, taş ve toprak eserler de Batman Müzesi’nde sergileniyor. Yeşilyurt mezrasında yer alan ve büyüleyici ova manzaralarıyla çevrili olan Yıldızlı Höyük, doğa tutkunlarının da keyifle gezebileceği yerler arasında.

 

49- Pepira Köprüsü

Gezinizde yakından görebileceğiniz etkileyici bir köprü de Batman Çayı üzerinde inşa edilmiş olan 2000 yıllık Perpira Köprüsü. Şehir merkezine sadece 6 kilometre uzaklıktaki Bıçakçı Köyü sınırlarında yer alan tarihi köprü, döneminin en büyük ve mükemmel mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Malabadi Köprüsü ile birlikte bölgedeki en güzel köprü olan ve 40 tane kemerle tasarlanan devasa Perpira Köprüsü’nden günümüze az bir bölüm ayakta kalmayı başarmış. Dünyanın en uzun taş köprüsü olmasından dolayı da tarih ve kültür meraklılarını kendine çeken 800 metre uzunluğundaki devasa Perpira Köprüsü, günümüze kalmayı başaran 15 metre çapındaki ayaklarıyla görülmeye değer bir manzara sunuyor.

50- Malabadi Tabiat Parkı

Silvan ilçesi ile Batman şehri sınırları arasında yer alan Malabadi Tabiat Parkı, doğa tutkunlarının keşfetmesi gereken yerlerin başında geliyor. 95 hektarlık geniş bir yeşil alanı kapsayan ve farklı ekosistemlerden yüzlerce farklı bitki türüyle süslü bir doğa cenneti olan tabiat parkını bölgenin en önemli tarih yapılardan olan Malabadi Köprüsü’nü büyüleyici manzarası süslüyor.

El değmemiş güzellikler arasında çocuklarınızla dinlendirici piknikler yapabileceğiniz, iyi düzenlenmiş parkurlarında yürüyüşlere çıkabileceğiniz tabiat parkının zengin bitki çeşitliliği arasında da muhteşem doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Seyir terasları, piknik alanları, çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabileceğiniz kır bahçeleri ve yöresel ürünler sunan kır restoranlar da bulabileceğiniz Malabadi Tabiat Parkı, özellikle yaz aylarında çevre şehirlerden gelen ailelerle çok hareketli.

KAYNAK: Şevval Nur Sipan / Haberlisin

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!