Batman’da Kayıp Yakınları ve İHD 572. haftada bir araya geldi

featured

Batman’da kayıp yakınları ve İHD Batman Şube üyeleri, eylemlerinin 572’inci  haftasında yine Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı.

“Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” yazılı pankart ile kayıpların fotoğrafının taşındığı eylemde bu hafta Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Yeniköy Beldesi’nde 18 Mart 1998 tarihinde kaybedilen ve kendisinden bir daha haber alınmayan Mehmet Mungan’ın akıbeti sorulduBatman'da Kayıp Yakınları ve İHD 572. haftada bir araya geldi

MUNGAN’IN  İZİNE RASTLANAMADI

İHD Şube Yöneticisi Gülbahar Kaya Mungan’ın izine halen rastlanılmadığını hatırlatarak, “ Gözaltına alındıktan sonra ailesinin tüm girişimlerine rağmen kendisinden bir daha haber alınamadı. 2009 yılında Ergenekon adı altında başlayan yargılamalar sonrası Mehmet Mungan’ın ailesi Şırnak Barosu’na başvuruda bulundu ve Ergenekon davasında yargılanan bazı askerlerin Mungan’ın kaybedilmesinde sorumlu olabileceğini bildirdi.  Şırnak Barosu başvuru üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ancak suç duyurusuyla ilgili bugüne kadar herhangi bir gelişme sağlanamadı”  diye konuştu. Verdikleri mücadelenin çeyrek yüzyıla dayanmasına rağmen isimleri ve suçları belli olan yüzlerce failin devlet tarafından korunmaya devam edildiğini kaydeden Kaya, “Yıllardır iş başına gelen bütün iktidarlara suçluların açığa çıkarılmasını ve yargılanmalarını devleti hukuk temellerine oturtmalarını karanlıkta kalmış olayları aydınlatmaları talebinde bulunuyoruz. Ve yıllardır bu alanlardan ayrılacağımız günün hayaliyle eşit yurttaşlık temelinde,  insana yaraşır, barış ve huzurlu bir ülkede uyanmayı arzuluyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından kısa süreli eylem oturma eylemi yapan aileler, daha sonra anıtın önünden ayrıldı.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!