Batman’ın can damarı tekstil sektörü kapanmayla yüz yüze

featured

Sürekli artan maliyetler, azalan devlet desteklerinden dolayı sektörde ciddi bir daralma yaşandığını belirten Batman Tekstil ve Sanayi İş Adamları Derneği (TEKSİAD) Başkanı Halil Yaşar, tekstil işletmelerinin artık ayakta kalmakta zorlandıklarını söyledi.

Batman Tekstil ve Sanayi İş Adamları Derneği (TEKSİAD) Başkanı Halil Yaşar, “Sürekli artan işçilik maliyetleri, akaryakıt zamları, gıda fiyatlarındaki artış, ip, yedek parça ve enerji fiyatlarından dolayı işverenlerimiz ayakta kalmakta zorlanmaktadır. Bu zor süreçte üreticilerin ayakta kalabilmesi için devlet desteklerinin artması gerekirken tam tersi bir durum yaşanmakta.” dedi.

“SGK TEŞVİKİ DIŞINDA BİR DESTEK KALMADI”

Batman’ın can damarı tekstil sektörü kapanmayla yüz yüze

Geçen sene değişen İŞKUR mevzuatından dolayı işverenlerin İŞKUR desteklerinden faydalanamadığını ileri süren Yaşar, “İşverenlerimizin faydalandığı bir diğer destek olan MESEM (Mesleki Eğitim) desteği de İŞKUR destekleri gibi yapılan mevzuat değişiklikleri ile adeta üreticinin faydalanamayacağı bir hale gelmiştir. Bölgemize yatırım gelmesi için yapılan destekler SGK teşviki dışında bir destek kalmamıştır.” diye konuştu.

“İŞTEN ÇIKARMALAR VE İŞ YERLERİNİN KAPANMASI KUVVETLE MUHTEMELDİR”

Batman’ın can damarı tekstil sektörü kapanmayla yüz yüze

Açıklamasının devamında Yaşar, şunları söyledi: “Yaşanan bu zorlu süreçte önlem alınmaması durumunda işten çıkarmalar ve iş yerlerinin kapanması kuvvetle muhtemeldir. İŞKUR ve MESEM mevzuatlarının bir an evvel eski haline getirilmesi ve bu şekilde üretici tarafından verimli kullanılmasının sağlanması gerekir. Üreticinin krediye ulaşması, devlet desteklerinin arttırılması, üreticiden alınan vergilerin düşürülmesi gerekir.”

Batman’ın can damarı tekstil sektörü kapanmayla yüz yüze

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!