Batman'ın Efsanevi Gölü: Balıklı Göl

featured

Bu içeriğimizde sizler için Batman’ın efsanevi gölü olan Balıklı Gölü’nü ele aldık. Halk arasında birçok hikaye ile dilden dile dolaşan Balıklı Göl’ün hikayesini tüm gerçekçiliğiyle sizlere aktarıyoruz.

Batman’ın Kozluk ilçesinin Oyuktaş köyünde bulunan tarihi Erzen kenti olarak adlandırılan Balıklı Göl’ün (Kürtçe adıyla Gola masiya) tarihi binlerce yıl önce burada hüküm süren Selçuklular dönemindeki Dilmaç oğulları beyliğine dayanmaktadır.

Erzen; Bitlis, Batman ve  Kozluk çevre illeri etrafında Dilmaç oğulları beyliğinin hüküm sürdüğü ortaçağ kentidir. Gölde bulunan  balıkların, sedef, ayak mantarı ve romatizma gibi hastalıkların tedavisinde iyileştirici bir etkisi olduğunu düşünen çevre halkı sık sık burayı ziyaret ederler. Bu gölün fay altında oluşan tektonik hareketler sonucunda oluştuğu tahmin ediliyor.

Gölün suyu yazın soğuk kışın ise sıcak bir yapıya sahiptir. 300 metre karelik alana sahip olan Tarihi Erzen kenti- Balıklı göl 2008 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. Bu gölün balıkları normal balıklara göre farklıdır. Bu gölde yetişen balıklar diğer balıklardan daha küçüktür.

Gola masiya hakkında yapılan araştırmalara göre gölün altında binlerce yıl önce burada yaşamış topluma ait seramik ve porselen parçaları bulunmuştur. Ayrıca Göle ait birde şehitlik vardır.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!