Bayındır: Demokrasi güçlerini yeni bir mücadele dönemi bekliyor

featured

Bingöl’deki bir buluşmada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, seçmenleri sandığa çağırarak, “Demokrasi güçlerini yeni bir mücadele dönemi bekliyor” dedi.

 

Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Bingöl  İl Örgütü Cumhurbaşkanı ikinci tur seçim çalışmaları kapsamında önce kent merkez esnafı ziyaret etti. Ziyarete, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Batman milletvekili Keskin Bayındır, kent Milletvekili Ömer Faruk Hülakü ve Diyarbakır  Milletvekili Halide Türkoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve DBP İl örgütü katıldı. Esnaf ziyareti ardında aynı heyet kentteki bir kahvede yerel basın ile bir araya geldi. Burada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, ülke açısından çok önemli  sonuçları olan bir seçimi geride bıraktıklarını söyledi.

‘TUTUMUMUZ NET VE AÇIK’

HDP ve Yeşil Sol Parti olarak 14 Mayıs seçimlerine eşit şartlarda gitmediklerini belirten Bayındır, antidemokratik bir ortamda seçimlerin gerçekleştiğini ifade etti. Bayındır, “Ülkeyi  zorla ve baskıyla yönetmek isteyen, demokrasi ve özgürlükleri bir bütün olarak askıya alan, bu konuda kendinde ısrar eden bir iktidar gerçeğiyle karşı karşıyayız. Yeşil Sol Parti ve HDP olarak, ülkenin demokrasiye, hukuka, eşitliğe ve özgürlüğe olan ihtiyacını gözeterek stratejik bir tutum aldık. 14 Mayıs’ta aldığımız tutum, 28 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimi için de net ve açıktır” dedi.

‘BOYKOTUN KARŞILIĞI YOK’

Kimi çevrelerde “boykot” tavrının öne çıktığına dikkati çeken Bayındır, böylesi tartışmaların kendi açılarından bir karşılığının olmadığını söyledi. Bayındır, 28 Mayıs’ta da seçmenlerinin çok güçlü bir şekilde sandıklara gideceğini ve iktidarın yaratmış olduğu antidemokratik uygulamalara cevap vereceğini vurguladı. Bayındır, “28 Mayıs’ta Erdoğan’ın ortaya koyduğu toplumsal ve ekonomik tahribatını gidererek, Türkiye halklarının özgürlükleri lehine bir yol açılacaktır. Bunun önünü açabilmek için tarihsel sorumluluğumuzu bilerek, Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceğimizi ilan ettik” ifadelerini kullandı.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ

Bayındır, demokrasi ve insan haklarının Kılıçdaroğlu’yla gelmeyeceğine işaret ederek, “Özgürlük, adalet ve onurlu bir barış gelecekse bunun halkların mücadelesi ve direnişiyle olabileceğini  biliyoruz.  28 Mayıs’ta olası bir iktidar değişikliğinde de yine Kürtler başta olmak üzere demokrasi güçlerini yeni bir mücadele dönemi bekliyor. Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümü başta olmak üzere Türkiye’deki temel meselelerin, özgürlük, hukuk ve barışın, onurlu bir yaşamın kapısının aralanmasına dair her birimize tarihsel bir sorumluluk düştüğünün bilincindeyiz.  Bu şekilde hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘OYUMUZU KULLANACAĞIZ’

Tüm çalışmalarında otoriter rejimin gönderilmesi noktasında güçlü bir iradenin olduğunu gördüklerini vurgulayan Bayındır, devamla şunları söyledi: “AKP’yi bölgenin tamamında yüzde 25 bandına çekerek, bölgede adeta tabela partisi haline getirdik. Bölge halkı, cumhurbaşkanlığı sistemi rejimini yüzde 70 oy oranıyla kabul etmediğini ve istemediğini net bir şekilde göstermiştir. Dolayısıyla bizler siyasi partiler olarak halkımızın önümüze koyduğu bu iki çizgiden ayrılmayarak, siyasi tutumunuzu net bir şekilde ortaya koyuyor ve 28 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde de güçlü bir şekilde oyumuzu kullanarak, bu sistemin ve rejimin değişmesi gerektiğine ilişkin tutumumuzu ortaya koyacağız.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!