Bazı banka şubelerinde 10 bin TL sınırı!

featured

Bazı bankaların 10 bin TL altındaki işlemlerin vezneden yapılmasını yasakladığı iddia edildi. Prof. Dr. Şenol Babuşcu kararı ‘küçülme hamlesi’ olarak yorumladı.

Bazı bankalar 10 bin TL altındaki işlemlerin vezneden yapılmasını tamamıyla yasakladı, birçok banka da uzun süredir belirli bir tutarın altındaki nakit para işlemleri için müşterilerini ATM’lere yönlendiriyor.

Banka çalışanlarının Cumhuriyet’ten Alican Polat’a verdiği bilgiye göre 10 bin TL tutarının altı için ödeme ekranları tamamen kapatıldı. Vezneden minimum işlem tutarı, bazı bankalarda 20 bin TL’ye kadar yükselirken bazı bankalar ise bu konuda bir kısıtlama sunmuyor. Ancak vezneden yapılan nakit çekim işlemlerinde işlem ücreti kesiyor. Bankalar bu uygulamanın nedeninin genel olarak müşteriyi dijitalleşmeye teşvik etmek olduğunu söylerken banka çalışanları “Vezneler para çekme işlemleriyle boğuşup kredi kartı, kredi ve ek hesap satışı yapamıyor diye bu uygulamaya geçtiler” dedi.

‘ŞUBELERİ KÜÇÜLTMEK İSTİYORLAR’

Bu hamlelerin maliyet düşürmek için yapıldığını söyleyen bankacılık uzmanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, “Bankalar uzun zamandır bunu yapmaya çalışıyor. Hem kiralardan hem işçi maliyetinden kısmak, şubeleri küçültmek istiyorlar. Yaşlı ve engelliler zorlanacak tabii ki ama işte kapitalizm budur. 10 bin TL limit kulağa çok gelebilir ama 370 dolar ediyor” dedi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz de tüketici kanununu anımsatarak şunları vurguladı: “Kanuna göre vitrine koyduğunuz malı satmak, taahhüt ettiğiniz hizmeti vermek zorundasınız. Bankaların bu uygulaması kabul edilemez. Belirlenen minimum tutarlar emekli maaşının üstünde. Yaşlı, engelli, savunmasız vatandaşlarımız banka içinden işlemlerini güvenle yapma hakkına sahiptir. Kaldı ki bozuk ATM şikâyetleri sıklaşıyor, sokak sokak ATM aramak zorunda değiliz. Bu konuyu BDDK ile görüşeceğiz.”

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!