Bilirkişi raporu TL’deki erimeyi ortaya koydu: 10 yıl önceki 80 bin lira şimdinin 520 bin lirası

featured

Bir tüketici davasındaki bilirkişi raporunda Türk lirasının son 10 yılda kaybettiği değer gözler önüne serildi. Rapora göre 10 yıl öncesinin 80 bin lirası şimdinin 520 bin lirası oldu.

Bir müteahhitlik firmasının, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde başladığı lüks site inşaatındaki daireleri söz verdiği tarihte bitirememesi üzerine hak sahipleri mahkemeye başvurdu. 2013 yılında bir kişi “takas”la, 80 bin lira da ödeme yaparak buradan daire satın aldı.

İndependent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre Müteahhit firma, dairelerin 14 Aralık 2014’te teslim edileceği sözünü vermişti. Ancak bu söz yerine getirilmedi. Kira kaybına uğradığını düşünen hak sahibi, geçtiğimiz yıl Bakırköy 5. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. Hakim, dosyanın bilirkişi tarafından incelenmesine hükmetti.

BİLİRKİŞİ: 2013’TE ÖDENEN 80 BİN LİRANIN ŞİMDİKİ DEĞERİ 521 BİN LİRA

Olayı inceleyen bilirkişi, raporunu geçtiğimiz günlerde mahkemeye sundu. Raporda, son yıllarda Türk Lirası’nın nasıl değer kaybettiğinin işaretleri var.

Davacının 2013 yılında 80 bin Türk lirası ödeme yaptığını hatırlatan bilirkişiye göre bu paranın davanın açıldığı günlerdeki değeri 521 bin 730 lira. Kira kaybının ise 368 bin 643 lira olduğunun da belirtildiği raporda, taşınmazın toplam rayiç bedelinin 3 milyon 500 bin olduğu da vurgulandı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!