Buldan: Meydanlarda parmak sallayanlar son 5 günde yaşanacaklardan sorumludur

featured

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Meydanlarda parmak sallayanlar son 5 günde yaşanacaklardan sorumludur” dedi.

Buldan, Yeşil Sol Parti’nin Kars’taki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, katılımcıları Kürtçe selamladı.

Türkiye halklarıyla barış, refah ve huzur içerisinde yaşayacaklarını ve bunun için mücadele ettiklerini belirten Buldan, ” Burada yaşayan bütün halklarımıza Türk’üne Kürt’üne, Terekeme’sine Azeri’sine hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün Kars önemli bir miting yapıyor.Kars bunlara en güzel örnektir, en iyi cevaptır. Kars halkı yüzyıllardır bir arada bilmiş, kardeşçe yaşamış, barış içerisinde yaşamış ve bundan sonra da böyle yaşamaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Buldan “Özgürlük, elbette ki Selo’ya, Figen’e, Gülten’e, Ayla’ya da özgürlük ve bu ülkede düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde olan arkadaşlarımıza özgürlük talebi, 14 Mayıs’tan sonra gerçekleşecek” dedi.

“Meydanlarda parmak sallayanlar son 5 günde yaşanacaklardan sorumludur”

Seçim mitinglerindeki saldırılara ve MHP liderinin konuşmalarına değinen Buldan “Şimdi meydanlarda hakaret edenler, parmak sallayanlar, tehdit edenler, ırkçı söylemlerde bulunanlar son 5 gün içinde yaşanacaklardan sorumludurlar. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iki gün önce yaptığı açıklamayı nefretle ve şiddetle kınıyorum. ‘Kılıçdaroğlu’nun ortaklarına ya müebbet ya da bedenlerine birer kurşun’ dedi. Bu çok talihsiz bir açıklama. Arkasından ne oldu? Dün Erzurum’da Ekrem İmamoğlu’na taşlı saldırı gerçekleşti. Yeşil Sol Parti’nin Tarsus’ta aracı taşlandı. Bugün Trabzon’da CHP milletvekillerine saldırı gerçekleşti. İşte bu ırkçı söylemlerin gerçekleşen bu saldırıların arkasında olduğunu, sorumluluğun da bunları söyleyenlere ait olduğunu belirtmek isterim. Bu saatten sonra insanlarımızın ayağına taş değse, kılına zarar gelse bütün bunların sorumlusu bu söylemlerdir, bunları söyleyenlerdir” dedi.

Buldan, Türkiye’nin her yerinden destek aldıklarını söyleyerek, “Türkiye’nin her yerinde aynı hava var ve Türkiye’nin her yerinde aynı atmosfer var. Özgürlük, elbette ki Selo’ya, Figen’e, Gülten’e, Ayla’ya da özgürlük ve bu ülkede düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde olan arkadaşlarımıza özgürlük talebi, 14 Mayıs’tan sonra gerçekleşecek” diye konuştu.

“Kars’ta 3 vekil gelecek”

Kars’tan 3 milletvekili çıkartmayı amaçladıklarını dile getiren Buldan, şunları kaydetti:

“Şimdi Yeşil Sol’u parlamentoya en güçlü göndermenin zamanı. Biz 100 vekil hedefledik, bu 100 vekilin üçü zaten Kars’tan gelecek. Gülistan (Gülistan Kılıç Koçyiğit) vekilimiz, iki arkadaşımızı da birlikte getirerek parlamentoya gidecek ve Kars halkının üç temsilcisi olacak. Bu 3 temsilci sizin sesiniz, sözünüz olacak, sizin iradeniz olacak. Sizin kararlarınızı her yerde ifade edecek ama şimdi esas söz sizde. Milletvekillerimizle Kars’ın, parlamentoda büyük bir güçle temsiliyetini sağlayacağız. O yüzden ‘bir oy Yeşil Sol’a, bir oy faşizmi göndermeye’ diyoruz. Yani diğer oyumuz Kemal Kılıçdaroğlu’na. Şimdi kazanma, başarma zamanı ve bu kazanmanın, bu başarmanın elbette ki sizlerin elinde olduğunu biliyoruz. Gece gündüz çalışın, 4-5 gün uyumasak da hiçbir şey olmaz. Gitmedik ev, dokunmadık el, tutmadık yürek ve el kesinlikle bırakmayın. Herkesin kapısını çalın, herkesten oy isteyin.”

kaynak: rudaw

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!