Bulgaristan-Türkiye sınırında ‘olası göç dalgası’ için güvenliği güçlendiriyor

featured

Avrupa Birliği (AB), yasadışı göçle mücadele kapsamında, Türkiye-Bulgaristan sınırında güvenliğin güçlendirilmesine ilişkin projeyi onayladı.

Ursula von der Leyen başkanlığında toplanan AB Komisyonu’nda Cuma günü kabul edilen bir pilot projeye göre;

“Olası bir göçmen akınına karşı Bulgaristan’ın Türkiye sınırına yeni termal kamera sistemleri kurulacak, gözetleme kuleleri inşa edilecek. Bunun yanı sıra bölgeye ek araç ve personel sevk edilecek; düzenli devriyeler ile de sınır güvenliğinin sağlanması hedeflenecek.”

Artan sığınma taleplerinden şikayetçi olan Avusturya liderliğindeki ülkelerin baskısıyla komisyona getirilen projenin masrafları AB bütçesinden karşılanacak.

Komisyonda alınan kararlar kapsamında, blok sınırlarında daha fazla AB sınır muhafızı konuşlandırılacak ve sınır dışı mevzuatı konusunda işbirliği yapmayan üçüncü ülkelere baskı yapmak için vize kuralları kullanılacak.

Proje, bazı çevrelerde “Kale Avrupası yaratmayı hedeflediği gerekçesiyle” eleştirilirken Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer Cuma günü yaptığı açıklamada, “Şüpheci ülkelerin bile destek vermesiyle baskı kampanyasının işe yaradığını” söyledi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!