Celal Şengör daha önce uyarmıştı: Karadeniz patlıyor mu?

featured

Karadeniz sahilindeki şehirlerde dün akşam saatlerinde 4-5 kez duyulan patlama sesi, tedirginliğe yol açtı. Yer bilimci Prof. Dr. Celal Şengör, Karadeniz’de oksijen azalmasıyla ilgili uyarıda bulunmuş, “Çünkü içerisinde gazlar var. Bu gazlar giderek artıyor. Bunlar gazoz gibi yüzeye çıkacak sonunda Karadeniz’in 60 km çevresinde yaşayan oksijen soluyan hiçbir canlı kalmayacak” demişti.

Karadeniz’de dün akşam saat 21.30-23.00 arasında, aralıklarla 4-5 kez duyulan patlama sesi ve yaşanan sarsılma, Bartın, Kastamonu, Zonguldak, Sakarya gibi sahil şehirlerinde hissedildi.

İHA’nbın haberine göre, tedirginliğe neden olan sesin ardından Bartın’ın Amasra ilçesindeki sahil güvenlik botları da limandan uluslararası sulara kadar olan hatta devriye atarak, sesin kaynağını tespit etmeye çalıştı.

Önce deprem olduğunu düşünen vatandaşlar, yaşanan her patlama sesi ve sarsılmanın ardından art arda 4-5 kez ayrı patlama sesinin daha duyulduğunu belirterek, sesin sebebinin gaz birikmesi, uçakların yol açtığı sonik patlama olabileceği yönünde yorumlar yaptı.

Sosyal medyanın da gündem olan esrarengiz patlama sesin kaynağı belirlenemezken, bazı sosyal medya kullanıcıları ise sesin Samsun’un Terme beldesinden de duyulduğunu ileri sürdü.

Şengör: Sonunda patlayacak, hiçbir canlı kalmayacak

Yer bilimci Prof. Dr. Celal Şengör, Temmuz 2023’te YouTube’da Kafa TV’nin konuğu olmuş ve oksijen azalmasından dolayı Karadeniz’in birkaç yüzyıl içerisinde patlayacağını söylemişti.

Prof. Dr. Şengör, “Karadeniz’in olacağı gibi sonunda bu gazlar püskürmeye başlıyor. Karadeniz sonunda patlayacak. Basbayağı. Çünkü içerisinde gazlar var. Bu gazlar giderek artıyor. Bunlar gazoz gibi yüzeye çıkacak sonunda Karadeniz’in 60 km çevresinde yaşayan oksijen soluyan hiçbir canlı kalmayacak” diye konuşmuştu.

Bu senaryonun herkes tarafından bilindiğini ifade eden Prof. Dr. Şengör, “Herkes biliyor. Yani biliyor tabii yani bunu biraz mürekkep yalamış coğrafya okumuş herkes bilir” dedi. “Oralarda yerleşim kurulması çok yanlış değil mi” sorusuna ise Prof. Dr. Şengör, “Kardeşim İstanbul orda şaka mı ediyorsun? İstanbul orada ya, Varna orada, Odessa orada, Sohum orada” yanıtını vermişti.

“Karadeniz ne zaman patlayacak?”

Prof. Dr. Şengör, “Karadeniz ne zaman patlayacak” sorusu üzerine ise, “Geçen 100 yıldan beri 200 küsur metreden 180 metreye falan indi. Oksijenli kısım giderek azalıyor. ‘Ne zaman patlar?’ onu bilmiyorum. Ben onu incelemedim. Birkaç yüzyıl sonra patlayabilir” demişti.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!