CHP – HDP görüşmesinin perde arkası

featured

Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretinin perde arkasını Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’a anlatan partili, yapılan görüşmenin partilerinde olumlu bir atmosfer yarattığını belirtti. HDP, görüşmenin ardından iki gün boyunca hem ittifak hem de parti olarak online toplantılar yapacak.

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar dün TBMM’de görüştü. Görüşmenin içeriğine ilişkin Artı Gerçek’e bilgi veren HDP’li, yapılan görüşmede konuşulanların büyük bir kısmının Kılıçdaroğlu tarafından aktarıldığını söyledi. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen aynı partili, yapılan görüşmede ağırlıklı olarak Kürt sorunu üzerine durduklarını belirtti.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI MEMNUN ETTİ’

Yapılan görüşmede HDP’nin 27 Eylül 2021 tarihinde açıkladığı tutum belgesinde olan tüm konuların görüşmenin içeriğinde olduğunu söyleyen partili, bu kapsamda Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının genel olarak partilerinde memnun edici bir atmosfer yarattığını da sözlerine ekledi.

‘KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ ÜZERİNDE DURULDU’

Yapılan görüşmede tecrit ve bakanlık konusunun gündeme gelmediğini belirten partili, özellikle Altılı Masa’nın hiçbir belgesinde yer almayan Kürt sorunu çözümü üzerinde durduklarını belirerek, buna ilişkin önerilerini sunduklarını söyledi. Aynı partili, siyasi davalarla ilgili şunları gündeme getirdiklerini söyledi:

“Tutuklu HDP’li siyasetçilerle ilgili davaların siyasi davalar olduğunu dile getirdik. Sadece HDP’nin sorunu değil yargı alanındaki ciddi bir sorun olduğunu söyledik. Aşmamız lazım dedik.”

‘SEÇİM GÜVENLİĞİNİ KONUŞTUK’

Yapılan görüşmede seçim güvenliği konusunun da gündeme geldiğini söyleyen partili, HDP’nin kapatılması durumunda sandık kurullarında yaşayacakları sorunları da Kılıçdaroğlu’na aktardıklarını belirtti. Bu konuda Millet İttifakı’nın duyarlı olması gerektiğini vurguladıklarını belirten partili, anadili konusunda özellikle bir vurgu yapmadıklarını ancak genel başlıklar içinde konunun geçtiğini söyledi.

‘KAPATMA DAVASINDAKİ SON DURUMA İLİŞKİN BİLGİ VERDİK’

HDP Eş Genel Başkanlarının Kılıçdaroğlu’na kapatma davasındaki son duruma ilişkin bilgi verdiklerini söyleyen partili, hem parti hem de ittifak olarak iki gün online olarak toplantı yapacaklarını belirtti.

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI ÇARŞAMBA TUTUMUNU AÇIKLAYACAK

Öte yandan Emek ve Özgürlük İttifakı, bileşenlerin Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmesinin ardından basın toplantısıyla tutumunu açıklayacaktı. Yapılan ziyaretin ardından çarşamba günü yapılacak ortak bir toplantı ile, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın, cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki tutumunu açıklaması bekleniyor.

 

 

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!