Çiftçi’den Esnaflara Tavsiyeler

featured

Ticaret ile ilgili konuşan Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı M. Sıddık Çiftçi, “Esnafın müşteriler ile ilişkisinin ticari hayatlarının geleceğini oluşturuyor. Ticaret adabına riayet eden esnafın kazancı doğru orantılı olarak ya artar ya eksilir.”

Esnafın en büyük kazancı müşterileri ile sağladığı güzel ilişkidir diyen Çiftçi, esnafların işlerinde daima vicdan üzerine düşünmeleri gerektiğini belirtti.

“Müşteri geldiğinde saygı ve hürmeti elden bırakmamız lazım”

Ticaret adabının insanlarla iyi geçinmek olduğunu belirten Çiftçi, “Ticaret ile ilgili tavsiyelerimiz, esnafımız daha çok işlerine sahip çıksınlar. İşlerini istekli yapsınlar. Özveri ile yapsınlar. Biz esnaf olarak Allah’u Teala nimetimizi gönderiyor, Rezzak olan Allah’tır ama müşteri veli nimet olarak bilmemiz lazım. Müşteri geldiğinde saygı ve hürmeti elden bırakmamız lazım. Bu ilk şarttır. Biz ne kadar işimize sahip çıkarsak müşteri o kadar memnun olacak ve müşteri memnun kalarak ayrılacak.” dedi.

Çiftçi’den Esnaflara Tavsiyeler“Ticaretimizi vicdanlı bir şekilde yapalım”

Müşterileri ve meslektaşlarını düşünerek bir ticaret yapılmasını tavsiye eden Çiftçi, “Nezaket kurallarına dikkat etmemiz lazım. Nezaket kurallarına dikkat ettikten sonra işimizin gereği nedir Çeşidin yeterli midir Temizliğin tam mıdır Düzenli midir Hepsini yerine getirmemiz lazım. Üçüncüsü kâr marjımızı vicdanlı koymak lazım. Bu da ticaret ahlaklarından bir tanesidir. Bizler diğer meslektaşlarımızı rakip görerek işlerini batırmaya çalışmamamız lazım. Müşteriyi de zor durumda bırakacak, büyük külfet altına koyacak artışlardan uzak durmamız lazım. Normal kârımızı koyalım, müşteri daha çok ulaşabilsin, istediği ürünü alabilsin.” ifadelerini kullandı.

“Müşteri ihtiyacı olduğu ürüne kolay ulaşabilsin”

Vatandaşların rekabet ve yüksek fiyatlar yüzünden elleri boş dönmelerine neden olmamaları gerektiğini söyleyen Çiftçi, “Müşteri çocuğunu giydirmek istese kolay bir şekilde giydirebilsin, kendisi giyine bilsin, gıda da bu şekilde hasılı ihtiyaç duyduğu her şeyde kolay ulaşabilsin. Esnafıma her zaman tavsiye ediyorum. Ne kadar makul bir kâr ile satsalar o kadar ticaret başarıları artar. Çünkü tüm insanların rahat alabileceği, ulaşabileceği bir durum haline getirmemiz lazım. Ticareti öyle kolaylaştırmamız lazım.”

“İyi bir tanıtım memnun kalan müşteriler üzerinden yapılabilir”

Memnuniyet merkezli çalışan müşterilerin daha karlı olacağını aktaran Çiftçi, “Vicdanlı davranmak hem insani hem İslamidir. Esnaf olarak üzerimize düşeni yaptığımız zaman Allah’u Teala rızkımızı gönderecek. Allah’u Teala bizi mağdur etmez. Bu şekilde müşteri senden memnun kalacak, arkandan dua edecek. Ayaklı reklam dediğimiz ticaret terimini iyi kullanın. Kendinize ayaklı reklam alın. Halk senin reklamını yapsın. Tanıtım ticarette lazım olduğu gibi, reklam vermek, reklam araçlarını kullanmalı ama en iyi reklam ayaklı reklamdır. Müşteri memnuniyetidir. Elimizden gelenim yaptıktan sonra müşteri senden memnun kalır ve kendiliğinden senin reklamını yapar. Memnuniyetini herkesin yanında dile getirir.” şeklinde konuştu.

“Esnafımıza kişisel eğitim dersi verdik”

Müşteriler ile ilişkiler üzerine daha önce seminerler düzenlediklerini belirten Çiftçi, “Biz daha önce müşterilerimize kişisel eğitim dersi de verdik. Esnafımızda elemanları da gelip yetişsin diye. Biz verdiğimiz eğitimle esnafımıza ticaret ahlakını vermeye çalıştık. Getirdiğimiz eğitmenlerde bunu dile getirdiler. Gelen müşteriyi tebessümle karşılamak gerekiyor. İlk yapmamız gerek budur. Bunu yapınca müşteriye özgüven vermiş oluyorsun. Özgüven olunca müşteri ile samimi bir ortam oluşuyor. Dikkat etmek lazım. Konuşmalarımıza, hal hareketlerimize davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.” dedi.

“Memnun kalan müşteri güzel adabın meyvesidir”

Güzel ahlak sahibi olan esnafın kazancını misliyle katlayacağını ifade eden Çiftçi, “Gelen müşteriyi güzelce ikna etmemiz lazım. Bu da güzel ahlakın bir meyvesidir. Ahlakımız çok iyi olması lazım. Esnaf olarak güzel bir ahlak sahibi olmamız lazım. Müşterilerimize aileden biriymiş gibi davranmamız lazım. Bu güveni verdiğimizde karşılıklı bir güven olur ve güzel bir hava içinde geçmiş olur.” diye konuştu.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!