Cihan Aymaz davasında yeni gelişme: ‘Ölürüm Türkiyem’i çalmadığı için öldürülmüştü

featured

 İstanbul Kadıköy Rıhtım’da “Ölürüm Türkiyem” şarkısını çalmadığı gerekçesiyle uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden müzisyen Cihan Aymaz’ın ölümüne ilişkin davada mütalaa açıklandı. Savcı, Mehmet Caymaz’ın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Rudaw’ın haberine göre, İstanbul’da müzisyen Cihan Aymaz’ı “Ölürüm Türkiyem” parçasını söylemediği gerekçesiyle bıçaklayarak öldüren Mehmet Caymaz hakkında istenen ceza belli oldu.

Anadolu 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Caymaz, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, Cihan Aymaz’ın Kadıköy iskelesinde müzik yaptığı sırada sanığın gelip elindeki içki şişesini bırakarak maktule bağırıp ondan şarkı çalmasını istediğini ve tarafların kısa süre sözlü diyaloğa girdiğini, sanığın yanında taşıdığı çakıyı çıkararak hedef alır şekilde önce boyun kısmına sonrasında ise göğüs böylesine savurup maktulü yaraladığını ve denize ittirdiğini belirtti.

Cihan Aymaz davasında yeni gelişme: ‘Ölürüm Türkiyem’i çalmadığı için öldürülmüştü

Cihan Aymaz

Mehmet Caymaz’ın da Cihan Aymaz’ın arkasından denize atlayıp sanığı kıyıya çektiğinin kaydedildiği mütalaada, Cihan Aymaz’ın hastanede vefat ettiği ve sanığın savunmalarına itibar edilemediği vurgulanarak, sanık Mehmet Caymaz’ın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Esasa ilişkin savunma yapan sanık Mehmet Caymaz, suçlamayı kabul etmeyerek beraatını istedi.

Mahkeme, sanık Mehmet Caymaz’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Sanık avukatına esas hakkındaki savunmalarını sunmak üzere süre veren mahkeme duruşmayı erteledi.

Cihan Aymaz davasında yeni gelişme: ‘Ölürüm Türkiyem’i çalmadığı için öldürülmüştü

Müziyen Cihan Aymaz’ı öldüren Mehmet Caymaz

Ne olmuştu?

Mayıs 2023’te Kadıköy rıhtımında saat 19.00 sıralarında 30 yaşındaki Kars-Digorlu olan Kürt müzisyen Cihan Aymaz, yanında bulunan ses sistemiyle müzik çalıp şarkı söylüyordu.

İddiaya göre bu sırada Mehmet Caymaz, Aymaz’dan hoparlörden “Ölürüm Türkiye’m” parçasını çalmasını istedi. Aymaz olumsuz yanıt verince ikili arasında tartışma çıktı.

Mehmet Caymaz, elindeki bıçakla Cihan Aymaz’ı göğsünden yaraladı. Aymaz, aldığı darbenin etkisiyle denize düştü.

İhbar üzerine olay yerine sağlık, sahil güvenlik ve polis ekipleri sevk edildi. Denizden çıkarılan yaralı Cihan Aymaz’a ilk müdahale çevredeki yurttaşlar tarafından yapıldı. Aymaz, ambulansla Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Denize atlayan saldırgan Mehmet Caymaz ise sahil güvenlik botuna çıkarıldıktan sonra kelepçelenerek gözaltına alındı.

Cihan Aymaz kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Aymaz’ın ölümüne ilişkin İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’unun Twitter hesabından da “Kürt sokak müzisyeni, HDP gönüllüsü Cihan Aymaz “Ölürüm Türkiyem” şarkısını söylemediği gerekçesiyle ırkçı fail Mehmet Caymaz tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Bu, ırkçı bir  cinayettir! Failin en üst sınırdan cezalandırılmasını istiyoruz” açıklaması yapılmıştı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!