Çocuğa cinsel saldırıda bulunan imamın cezası ‘eyleminden gönüllü vazgeçtiği’ gerekçesiyle bozuldu

featured

İstinaf Mahkemesi, Diyarbakır’da bir çocuğu alıkoyarak cinsel saldırıda bulunan imam Kadri Özkaya’ya verilen cezayı, ‘eyleminden gönüllü vazgeçtiği’ iddiasıyla bozdu. Mahkeme, suçun ‘basit cinsel istismar’ olarak değerlendirilmesini istedi.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 24 Temmuz 2021’de görevli bulunduğu camide 9 yaşındaki bir erkek çocuğu imam odasına kilitleyerek cinsel saldırıda bulunan İmam Kadri Özkaya’ya verilen 21 yıl hapis cezası Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

“Gönüllü vazgeçme”

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin olayın cebir ve tehdit yoluyla gerçekleşmesi nedeniyle ceza artırımı yaparak, ‘nitelikli cinsel istismara teşebbüsten’ 18, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılmadan’ verdiği 3 yıl hapis cezasını bozan İstinaf Mahkemesi, çocuğun direnmesi üzerine Özkaya’nın cinsel saldırıdan vazgeçmesini ‘gönüllü vazgeçme’ olarak kabul etti. İstinaf, Özkaya’nın eyleminden gönüllü vazgeçtiğini belirterek, suçun ‘basit cinsel istismar’ kapsamında değerlendirilmesini istedi.

Tutukluluğa devam kararı

Cinsel istismara uğrayan çocuğun, imamın saldırısına karşı direncini ve sanığın ısrarını ‘cebir’ olarak değerlendirmeyen İstinaf Mahkemesi, bundan dolayı yapılan ceza artırımı ile çocuğun imam odasına kilitlenmesi nedeniyle ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından verilen cezayı ‘fazla ceza tayini’ nedeniyle bozdu.

İstinaf Mahkemesi, Özkaya’nın tutukluluğuna yapılan itirazı ise reddederek Özkaya’nın tutukluluğunun devamına karar verdi.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!