DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan’dan Abdullah Zeydan açıklaması: Herhangi bir boşluk bırakılmadı

featured

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Zeydan’ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı’nın ‘talimatıyla’ geri alınmasına ilişkin açıklama yaptı: “DEM Parti’nin buna dair herhangi bir sorumluluğu yok, herhangi bir boşluk bırakılmadı.”

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan ve Hukuk Komisyonu Eş Sözcüsü Öztürk Türkdoğan, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı’nın ‘talimatıyla’ geri alınmasına ilişkin parti genel merkezinde açıklama yaptı.

Ayşegül Doğan, Abdullah Zeydan’ın mazbatasını almaya gideceğini belirterek destek çağrısında bulundu. Van halkının iradesinin gasp edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Doğan, partinin seçimden sonraki ilk Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının yarın Van’da yapılacağını söyledi.

Ayşegül Doğan, DEM Parti’nin herhangi bir sorumluluğu olmadığını söyleyerek “Herhangi bir boşluk DEM Parti tarafından bırakılmadı. Aday belirleme sürecinde ön seçimin yanı sıra işte bununla karşılaşacağımızı da bildiğimiz için titizlikle hareket ettik” açıklamasını yaptı.

‘ZEYDAN ŞAHSINDA TEKRAR BİR İRADE GASBIYLA KARŞI KARŞIYA BIRAKILDIK’

Doğan, “Kayyım rejimine verilen net cevaba karşı mesai bitimine dakikalar kala Abdullah Zeydan şahsında tekrar bir irade gasbıyla karşı karşıya bırakıldık” dedi.

‘KÜRT SORUNUNU GÜVENLİKÇİ POLİTİKALARIN ÇÖZECEĞİNİ DÜŞÜNEREK YANILDINIZ’

Ayşegül Doğan, “Zeydan bütün hukuki prosedürleri tamamlayarak YSK’ya başvuruda bulundu, başvurusu kabul edildi. Tüm incelemeleri yapılmış, tüm prosedürler hukuka uygun bulunmuş, seçime saatler kala Adalet Bakanı aracılığıyla yapılmak istenen irade gasbına gereken cevabı halk veriyor, verecek. Kürt sorununu güvenlikçi politikaların çözeceğini düşünerek yanıldınız, hala bu yanlış içindesiniz” açıklamasında bulundu.

‘GERÇEK OLMAYAN GEREKÇELER BULUP BİR HALKIN İRADESİNİ GASP ETMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI…’

Doğan’ın açıklamaları şöyle:

“Aday adaylığı bile ciddi bir prosedür gerektiriyor. Zaten Yargıtay’da, İstinafta dosyası olmayan insan bırakmadınız. Tüm incelemeleri yapılmış, hukuki prosedürler usulüne uygun şekilde gelmiş ve hiçbir itirazın gelmediği ama tam da cuma günü Adalet Bakanlığı talimatıyla gerçek olmayan gerekçeler bulup bir halkın iradesini gasp etmeye çalışanlara karşı halk en güçlü cevabı vermeye devam edecek. Van halkı 14’te 14 yaptı.

‘KÜRT HALKI MESAJINI HERKESE DUYURDU’

Kürt meselesinde güvenlikçi politikalara sarıldığınız için ortaya çıkan bu hezimetle karşı karşıya kaldınız. Görünen o ki ders almadınız. Kürt meselesini çözmeyen; diyalog, uzlaşıyı esas almadığı müddetçe bu iktidar da çözülmeye mahkum olacak. Kürt halkı, kendilerinden zorla alınıp kayyum rejimiyle yönetilen belediyelerde bir irade ortaya koyma basiretiyle yaklaşıp mesajını tüm Türkiye halklarına ve kamuoyuna duyurdu.

Bu mesajı algılamazsanız siz bu hezimetin daha büyüğünü yaşamaya mahkum olursunuz. 2 yıl önce memnu haklarını alıp tüm yasal süreçlerden geçen Zeydan’ın haklarına seçime 2 gün kala itirazınız, Kürt meselesine yaklaşımınızın göstergesidir.

‘LÜTUF DEĞİL HAK’

Biz bunu kabul etmeyeceğiz. Bir halkın bu denli güçlü şekillde ortaya koyduğunu iradenin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Halkın gösterdiği iradeye saygı göstermek zorundasınız. Bu bir lütuf değil hak. Büyük bir özveri ve alınteriyle elde ettiğimiz hakkı sonuna kadar savunacağımızı, yetkililerin de gerekli duyarlılığı göstermeleri gerektiğini ifade etmek isteriz.

‘SADECE DEM PARTİ İLE SINIRLI KALMAZ’

Tüm demokratik kamupyunu sorumluluk üstlenmeye davet ediyorum. Bu sadece DEM Parti ile sınırlı kalmayacak. Bunlardan payını almayacağını zannedenlere özellikle sesleniyorum. Böylesine büyük bir irade karşısında ortaklaşmaşsak demokratik değerlerden, hukuktan bahseden hiç kimsenin inandırıcılığı kalmaz. Bugün yapılmak istenenler de seçim sürecinde yapılanlar da suçtur.”

‘BÜTÜN SİYASİ HAKLARI 4 NİSAN 2023’TE VERİLDİ”

DEM Parti MYK üyesi ve Hukuk Komisyonu Eş Başkanı Öztürk Türkdoğan ise şunları söyledi:

“Zeydan’ın bütün siyasi hakları 4 Nisan 2023’te verildi ve taraflara tebliğ edildi. Karar temyiz edilmedi ve 25 Nisan 2023’te temyiz edilmeyerek kesinleşti. Mahkemenin son verdiği karara da bizim itiraz hakkımız var. Bu hakkımızı kullandırtmadan mahkeme bu kararını Bakanlığa bildiriyor ve sanki arkadaşımız siyaseten yasaklıymış gibi bir duruma düşüyor.

Zeydan, memnu hak almış bir siyasetçidir. Bir siyasi müdahale ile karşı karşıyayız. Halkımız 31 Mart’ta karar verdi, iktidara desteğini çekti. Bürokratlara, savcılara sesleniyorum. Kanunlara aykırı işlemler yapmayın. Buna karşı her türlü hakkımızı kullanacağız. Hak arama mücadelesini de sürdüreceğiz.”

MYK TOPLANTISI VAN’DA

Ayşegül Doğan, partinin eş genel başkanlarının da yer alacağı MYK toplantısının yarın Van’da yapılacağını da söyledi.

ABDULLAH ZEYDAN’IN SEÇİLME HAKKI GERİ ALINDI

Seçilen Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkı Adalet Bakanlığı’nın mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz üzerine geri alındı. Duruma tepki gösteren DEM Parti, “Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Bu güçlü irade, aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevaptır” açıklamasında bulundu.

DEM Parti’nin açıklamasına göre, 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etti.

Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri aldı ve memnu hak talebini reddetti. Karar henüz kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan da YSK’ye bildirimde bulundu. YSK daha önce Zeydan’ın adaylığını onaylamıştı.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!