DEM Parti Van kararının iptali için YSK’ye başvurdu

featured

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’ın mennu haklarının iadesi kararının iptal edilerek başkanlığının düşürülmesi kararı üzerine YSK’ye başvurdu.

DEM Parti, mazbatanın seçimi kaybeden AK Parti adayına verilmesi kararına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuru yaptı. Başvuruda, Van İl Seçim Kurulu kararının iptali istendi.

Konuyla ilgili DEM Parti’den açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“AKP’nin itirazı üzerine Van İl Seçim Kurulu’nun oy çokluğu ile Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın adaylığının iptal edilmesi ve mazbatanın AKP adayına verilmesi kararına ilişkin itirazımızı Yüksek Seçim Kuruluna yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Abdullah Zeydan ve avukatlarımızın bugün saat 10:05’te yaptığı başvuruda Van İl Seçim Kurulunun kararının iptal edilmesi talebinde bulunuldu.”

Zeydan ve parti avukatları, Van İl Seçim Kurulu kararının iptal edilmesi talebini içeren itiraz dilekçesini YSK’ye gönderdi.

Van İl Seçim Kurulu Başkanlığı, Abdullah Zeydan’ın “seçilme yeterliliği olmadığı” gerekçesiyle “seçilmemiş sayılmasına” ve sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın teslim edilmesine oy çokluğuyla karar vermişti.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!