Demir ve Korkmaz’dan ‘sel felaketi’ açıklaması: İhmaller felaketi doğurdu!

featured

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınarak yerlerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Demir ile Songül Korkmaz, kentte meydana gelen sel felaketine ilişkin basın açıklaması yaptı.

HEDEP, DBP İl ve İlçe başkan ve yöneticileri ile İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınarak yerlerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Demir ile Songül Korkmaz, kentteki bir otelde yaptıkları bir açıklama ile sel felaketine yönelik açıklama yaptı.

Kentimizin yaşadığı bu sel felaketi ile ilgili duyduğumuz sorumluluğun gereği olarak insanların acıları ve mağduriyetleri taze iken, onların acıları ve mağduriyetleri üzerinden siyaset yapıyorlar dedirtmemek adına gecikmeli olarak bu basın toplantısını yapmayı uygun gördük, diye Eş Başkan Demir, yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Meteoroloji bas bas bağırdı. Uyarılarını yaptı. Bu uyarılara uygun gerekli tedbirler alınmadı. Dere boyunda yapılan menfezin girişi temizlenmedi. Menfezin girişine konulan demir parmaklıklar alınmadı. Bizden önceki kayyum döneminde yeterli teknik analiz(Hidrolik Analizi) ve Proje yapılmadan dere ıslahı yapıldı. Uygun hidrolik kesite göre dere ıslah çalışmaları yapmalıydı.  Yerden bir metre yükseklikte üstü kapalı tünel tarzı yanlış olarak yapılan ve bizden sonraki kayyumun menfezi örtecek kadar alanı toprakla doldurması nedeniyle park alanı her iki tarafındaki konutlardan ve bahçelerden yükseltildi. Böylelikle menfezin girişine çöken sel birikintileri temizlenmediğinden su menfeze girmeden menfezin başından itibaren dere boyu boyunca bütün mahallede bahçelerin ve evlerin birinci katlarına doldu taştı. Aşağı mahallelerde de su ve çamur deryasıyla bir felakete yol açtı. Dört insanımız yaşamını yitirdi. Birkaç ev yıkıldı. İnsanların evlerinin içi sel suyu ve çamurla doldu. Çevre illerden yeterli düzeyde destek ya talep edilmedi veya talep edildiği halde alınmadı. Vatandaşlar kendi imkânları ile günlerce o suları boşaltılar. O çamurları temizlediler. Hâlbuki hem yağmur öncesi gerekli tedbirler alınsaydı hem de daha önceki süreçlerde yapılan yanlışlar yapılmasaydı, yaptığımız planlamalar ve çalışmalar sekteye uğratılmasaydı yaşadığımız bu felaket yaşanmayacaktı.

Batmanda ki sel felaketlerini ve kent yerinin risk faktörlerini bilen bir yerden beş yıllık stratejik planımızda her yıl Batmanın beş mahallesinin alt ve üst yapılarının tümünü yapmayı kararlaştırdık. 2019 yılında Kıt imkânlarımızla ve bizden önce 2/3’si kayyum tarafından bitirilmiş bir bütçe ile yapıldı. Eğer altyapı işlerimizi gerçekleştirmiş olsaydık bugün yaşanan felaket bu kadar yaygın bir alanda gerçekleşmeyecekti. Sadece Dere yatağındaki evleri etkileyecekti ki onlarında kamulaştırma çalışmalarını başlatmıştık. Sel felaketinin yaşandığı alanın dışındaki birçok mahallede su baskınları olmazdı.

2020 Yılında fiziki ve idari su kaçakları en aza indirilmesi için sorunun en fazla yaşandığı alanlar olan Bahçelievler, Şafak, Sağlık, Aydınlık Evler ve Karşıyaka mahallelerinin tüm altyapılarının yenilenmesi işini planlamaya aldık. Bu iş kapsamında 60 bin metre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı, 30 bin metre içme suyu hattı tamamen yenileyecektik. Kayyum ise hazırladığımız bu dosyadaki mahallelerin aynısını alarak fakat kapsamını daraltarak bedellerini ise artırılarak 2022 yılında 21b( davetiye usulü) ile ihaleye çıkardılar. Bahçeli Evler ve Şafak Mahallesinin yarısını yapıp vaz geçtiler. Gerekli bağlantılar bile yapılmadan üstünü örtüp kaderine terk ettiler. Diğer yerlere dokunmadılar. Birde Komando caddesinden Gültepe’ye doğru5 bin metre 1200 lük kolektör hattı çekilmesini planlamıştık.

Aynı zamanda beş mahallenin dışında bir önceki yıl gibi BASKİ ekiplerinin marifetiyle 25 bin metre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı ve 15 bin metre içme suyu hattının çekilmesi ve 5000 adet baca temizleme ve yükseltme işlerinin yapılması planlamıştık.

2021 yılında Petrol Kent, Hürriyet, Seyitler ve Güney Kent Mahallerinkini planlamaya almıştık. Böylelikle eğer kayyum atanmasaydı şimdi o bölgenin bütün alt yapı çalışmaları yapılmış olacağından bu sel felaketi yaşanmayacaktı. Beş yılda Batmanın 25 mahallesi bir bütün olarak alt yapısı ile üst yapısı ile ve diğer bütün kamusal hizmetler açısından yenilenmiş olacaktı.

Alt Yapı Koordinasyon merkezini kurmuştuk. Böylelikle Doğal Gaz ve Elektrik Kurumlarının Batmanı böyle köstebek yuvasına döndürmesine ve aylarca bu rezaleti kente yaşatmalarına müsaade etmiyorduk. Hem bizim çalışmalarımız hem onların çalışmalarının her aşaması bitirilince diğer aşamaya hemen geçiliyordu. İstedikleri yere girmeye müsaade etmediğimiz için DEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı gelip bizimle görüşmek zorunda kaldığı halde istedikleri bölgede istedikleri zamanda çalışmalarına müsaade etmedik. Tabi Kayyum Hulusi Şahin gelir gelmez Alt Yapı Koordinasyon Merkezini kaldırdı. Ekrem Canalp sonradan tekrar kurmak zorunda kaldılar ise de yine de amacına uygun etkin bir şekilde işletemediler. Böylelikle koordinesizlik şu anda Batmanda yaşanan rezaletin yaşanmasına sebebiyet verdi.”

 

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!