DEP Milletvekili Sincar, Batman’da vurulduğu yerde anıldı

featured

Batman’da 4 Eylül 1993’te partisinin İl Örgütü yöneticisi Metin Özdemir ile birlikte uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mehmet Sincar katledildiği yerde anıldı.

Çarşı Mahallesi’nde bulunan Elma Sokağı’nda yapılan anmaya, Sincar’ın ailesi, Yeşil Sol Parti Milletvekilleri Zeynep Oduncu,  Ömer Faruk Gergerlioğlu, TJA, Barış Anneleri Meclisi, görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir HDP, DBP ve Yeşil Sol Parti İl Örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

DEP Milletvekili Sincar, Batman'da vurulduğu yerde anıldı

MİLYONLAR MÜCADELEYİ YÜKSELTTİ

Saygı duruşu ile başlayan anmada konuşan Mehmet Sincar’in eşi Cihan Sincar, katillerin aklanmaya çalışıldığını belirterek, “Fedakar ruha sahip Mehmet ve arkadaşları mücadele ederken şehit düştüler. Aradan geçen 30 yılda on binlerce hatta milyonlarca kişi Mehmetlerin yolunda mücadeleyi yükselti milyonlarca Kürt mücadele etmeye devam ediyor onları katledenler mücadeleyi bitireceklerini zannettiler ancak mücadele büyüyerek ve katlanarak büyür. Katilerden hesap sorana kadar mücadeleye devam edecez zaman aşımı ile karşı karşıya kalan dosyada AKP ve ortaklarının anlaşması var. AKP katileri affedeceğini söyleyince onlarda biz devlet adına öldürdük dediler ve affedildiler. Devletimiz başınızı yesin her ne olursa olsun bu katliamcı zihniyetin peşini bırakmıycaz ve katiledilenleri unutmayacağız” diye konuştu.

ADALET

Ömer Faruk Gergerlioglu ise adalet talebinde bulunanlara AKP’nin sürekli adaletsizliği dayattığını belirterek ” Bu halk demokrasi istiyordu bu talebi dile getiren milletvekilini katletiler burada 30 yıl önce bir cinayet işlendi yaralılar vardı apaçık çarşının ortasında bir cinayet işlendi. Faili meçhulerin kenti Batman’da bir cinayet daha işlendi. Bu cinayetin sonucu zaman aşımı ile karşı karşıya kalma oldu, kirli ve karanlık ellerin olduğu apaçık ortada, adalet sağlanana kadar mücadeleye devam edecez bu cinayetlerin peşini asla bırakmayacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından cinayetin işlendiği yere karanfil bırakıldı.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!