Depo doldurmak hayal oldu: Akaryakıta ÖTV zammı iğneden ipliğe zam olarak geri dönecek

featured

ÖTV’nin pompa fiyatına eklenmesiyle benzin ve motorinin fiyatı 6 TL birden arttı. 50 litrelik bir depoda 300 TL daha fazla ödeme yapılacak.

15 Temmuz 2023 tarihli ve 7390 sayılı cumhurbaşkanı kararıyla benzin ve motorinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), 5 TL artırıldı. Gece yarısı açıklanan karar sonrası ÖTV’deki artış ise hemen pompa fiyatlarına yansıdı. KDV’nin etkisiyle 5 TL’lik ÖTV artışı pompa fiyatlarına 6 TL olarak yansıdı. Daha önce bu kadar yüksek bir artış yaşanmamıştı. Akaryakıta gelen ÖTV zammının etkisiyle her mal ve hizmete de zam gelecek.

Her ilde farklı fiyat

Cumhuriyet Gazetesi’nden Halit Bolkan’ın haberine göre taşıma maliyetlerine de doğrudan yansıyacak bu zamma vatandaşlar tepki gösterdi. Ayrıca Türkiye’nin farklı illerinde farklı pompa fiyatı uygulanıyor.

Depo doldurmak hayal oldu

Benzin ve motorine gelen zam, depoları doldurmayı iyice zorlaştırdı. Gelen ÖTV zammı depoya nasıl yansıyacak? Binek otomobillerin önemli bir bölümünde 50 litrelik yakıt deposu bulunuyor. Araç benzinliyse zam öncesi 1.445 TL’ye dolan depo artık 300 TL artışla 1.745 TL’ye doluyor. 50 litrelik depoya sahip dizel motorlu bir araçta ise dolum maliyeti 1.385,5 TL’den 1.685,5 TL’ye yükseldi. D segmenti araçlarda çoğunlukla 60 litrelik deponun benzinle dolum maliyeti 1.734 TL’den 2 bin 94 TL’ye motorinle dolum maliyeti ise 1.630,2 TL’den 1.990,2 TL yükseldi. Böylece bir depodaki artış 360 TL oldu.

Nakliye artacak, iğneden ipliğe her şeye zam gelecek

Minibüs ve kamyonetlerde ise genelde 70 litrelik depo kullanılıyor. Bu araçların depo dolum maliyeti de 420 TL arttı. Daha önce 1.901,9 TL’ye dolan minibüs deposu artık 2 bin 321,9 TL’ye dolacak. Minibüs ve kamyonetler gibi taşımacılık maliyetleri konusunda önemli rol oynayan kamyonların depo dolum maliyetlerinde de ciddi artış yaşandı. 600 litre depoya sahip bir kamyonun sahibi, depoyu doldurmak için 16 bin 302 TL değil 19 bin 902 TL ödemeyecek. Bu da depo başına 3 bin 600 TL’lik artış anlamına geliyor. Gelen ağır zam sonucunda taşımacılık fiyatlarını artacak, iğneden ipliğe her şeye zam gelecek ve enflasyon daha da yükselecek.

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!