DEPSAŞ Enerji’den borcu olanlara ‘kesinti’ tehdidi

featured

6 kentte sulama abonelerinin 16 milyara tekabül eden borucunu ödemediğini belirten DEPŞAŞ Enerji Genel Müdürü Murat Karagüzel, borcunu ödemeyenlerin elektriklerinin kesileceğini, aboneliklerinin ise fesih edileceğini söyledi.

Dicle Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (DEPŞAŞ), bölgedeki abonelerin yüzde 80’inin fatura borcunun bulunduğunu ve şirketin toplam alacak miktarının 16 milyarı aştığını duyurdu. Borcu bulunan sulama birlikleri ve büyük tüketimli abonelerin biriken borçlarından dolayı kesme işlemi yapılacağını belirten DEPSAŞ Enerji Genel Müdürü Murat Karagüzel, yapılan uyarılara rağmen borcunu ödemeyen aboneler hakkında hukuki işlem başlatılacağını, elektriklerinin kesilip, aboneliklerinin feshedileceğini açıkladı.

EN ÇOK KESİNTİ MÊRDİN VE RİHA DA OLACAK

Diyarbakır, Urfa, Batman, Mardin, Şırnak, Siirt illerinde 2,2 milyon aboneye hizmet verildiğini belirten DEPŞAŞ, 6 ilde tarımsal sulama abonelerinin yüzde 80’inin ödenmemiş fatura borcu olduğuna dikkat çekti. Enerji Genel Müdürü Murat Karagüzel, “Bölgemizdeki ödenmeyen elektrik borçları artık sürdürülemez bir noktaya ulaştı. Şirket olarak temel faaliyet ve hizmetlerimizi yerine getirmekte bile zorlanır hale geldik. Özellikle Şanlıurfa ve Mardin’deki tarımsal sulamadan kaynaklı ödenmeyen elektrik borçları, tüm bölgedeki elektrik tedarik hizmetlerimizi olumsuz etkilemeye başladı” ifadelerini kullandı.

‘HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAK’

Yapılan tüm bilgilendirmelere rağmen borcu bulunan sulama birlikleri ve büyük tüketimli abonelerin biriken borçlarından dolayı kesme işlemi yapmak üzere hukuki süreç başlatılacağını dile getiren Karagüzel, “Bölgedeki yaklaşık 30 bin tarımsal sulama abonesinin 23 bini Şanlıurfa ve Mardin illerinde bulunuyor. Bu iki ilde tarımsal sulama abonelerinin yüzde 90’nı borçlu durumda. Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu’nun regülasyonlarına tabi bir şirket olarak kamu düzeninin korunmasını sağlamak sorumluluklarımız arasında yer alıyor. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin 35. Maddesi kapsamında, dağıtım şirketince kesilmesi istenecektir. Kesme işlemine rağmen elektrik borcunu ödemeyen abonelerimizin güvence bedelleri borçtan mahsup edilerek sözleşmeleri şirketimizce feshedilecektir. Akabinde ödenmeyen elektrik borçları için hukuki süreç başlatılacaktır. Ayrıca elektrik borcunu ödemeyen abonelerin elektrikleri tekrardan bağlanmayacak şekilde dağıtım şirketince kesilmesi talep edilecektir. Tekrardan enerji alınmasını engellemek ve müdahaleleri engellemek için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik paydaşlarımızdan her türlü destek alınacaktır. Bu sebeple elektrik borcunu ödemeyen tüm abonelerimizi ivedilikle borçlarını ödemeye çağırıyoruz” dedi.

KAYNAK: MA

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!