DEVA Partisi Mersin Milletvekili Emin Ekmen: Özgürlükler kısıtlanıyor

featured

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, “Aysu Demiral ile Başkentte Gündem” programına konuk oldu.

Ekmen, ifade özgürlüğü konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

“TUTUKLAMA DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRIDIR”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, önceki hafta tutuklanan gazeteci Merdan Yanardağ ile ilgili olarak, “Bir kişinin görüşlerine hiçbir suretle katılmıyor olabilirsiniz. Ancak bir kimseyi fikirleri için gözaltına almak hatta daha ileriye giderek tutuklamak düşünce ve ifade özgürlüğünün

ihlalidir. İktidar ve muhalefetten birçok siyasetçi ve gazeteci zaman zaman Merdan Yanardağ gibi ifadeler kullandığı halde herhangi bir girişimde bulunulmadığını biliyoruz. Ancak Yanardağ’a ilişkin bugün karşı karşıya kaldığımız manzara yargı sisteminde kanunun değil siyasi durumun belirleyici olduğunu gösteriyor. Hukuk sistemi her şartta sarsılmaz bir deniz feneri gibi durabilmelidir. Ancak şuanda yargı konjonktürel siyasetin baskısı altında. İktidara yakın gazeteciler istediği cümleyi kullanabiliyorken aynı ifadeleri muhalefete yakın gazeteciler kullanamıyor. Yanardağ’ın tutuklanması hem düşünce ve ifade özgürlüğü açısından hem de hukukun standart uygulamalardan uzaklaşması açısından vahim bir örnektir.” ifadelerini kullandı.

“YARIN SİZİN DE BAŞINIZA GELEBİLİR”

Gazeteci Yanardağ’ın görüşleri nedeniyle tutuklamaya tepki gösteren Ekmen, “Hukuk egemene karşı ötekinin yani farklının hakkını korur. Hukuk tam da bu noktada öteki veya muhaliften gelebilecek açıklamaları “şok edici ve sarsıcı” olsa dahi şiddeti teşviği içermediği sürece özgürlükleri korumalı ve saygı duymalıdır. Bir kişinin hiçbir görüşüne katılmak zorunda değilsiniz, sonuna kadar eleştirebilir hatta kınayabilirsiniz. Ancak gözaltı ve tutuklama işlemleri kabul edilemez. Unutmayın bir gün herkesin bu özgürlüklere ihtiyacı olacak.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!