Devlet PTT aracılığı ile 4 bin 125 lira dağıtıyor! İşte başvuru şartları…

featured

Devlet PTT aracılığı ile 4 bin 125 lira dağıtıyor! İşte başvuru şartları…

Özellikle düşük gelirli kişiler ve aileler için birçok yardım sunan devlet, kadınlar için de özel bir ödeme yapmaktadır. Dul ve yetim kalmış kadınlara aylık ödemeler yapılmakta ve bu ödemeler 4 bin 125 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ancak bu miktar, duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer kadının ölen eşinin veya ölen babasının sigortası bulunuyorsa, bu ödemelerden faydalanabilmektedir.

Ölen kişinin eşi olan kadınlar, ölen kişinin maaşının %75’ini alabilmektedir. Aynı zamanda birden fazla yetim çocuk varsa, kadın belirlenen miktarın sadece %50’sini alabilmektedir. Eğer ölen eşinin sigortası bulunan ve çalışan bir kadınsa, yine %50 oranında eşinin maaşını alabilmektedir.

Kadınlara yapılan ödemeler, ölen kişinin eşi veya babasını kaybetmiş kadınlar için geçerlidir. Devlet bu ödemeleri düzenli bir şekilde her ay yapmaktadır. En son belirlenen rakamlara göre %75 oranında ödeme alanlar 4 bin 125 TL ödeme alırken, %50 oranında ödeme alanlar ise 2 bin 750 TL ödeme almaktadır.

Kadınların alacakları maaşlar, en düşük emekli maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Ocak 2023 itibarıyla en düşük emekli maaşları 5 bin 500 TL olarak belirlenmiştir. Ancak Temmuz ayında yapılacak olan zamlarla birlikte, bu ödemelerin artması beklenmektedir.

Dul kadınların alabileceği bu maaştan, ölen kişinin çocukları da faydalanabilmektedir. Eşler, ölüm maaşının %75 veya %50’sini alırken, çocuklar ise bu maaşın %50’sinden faydalanabilir. Son ödeme miktarlarına göre çocuklar 2 bin 750 TL ödeme almaktadır.

detail-photo-fancybox-2

Kadın çocuklar, cinsiyetlerinin kadın olması, evli olmamaları ve çalışmamaları durumunda ömür boyu bu maaştan faydalanabilirken, erkek çocuklar bu ödemelerden 20 yaşına kadar yararlanabilmektedir. Ancak üniversite öğrencisi olan erkek çocuklar ise 25 yaşına kadar bu maaştan yararlanma hakkına sahiptir.

Ölüm aylıkları, yani dul ve yetim maaşları, en düşük emekli maaşına göre hesaplanmaktadır. Ocak ayında yapılan son zamla birlikte en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak ölüm aylığının %75’i 4 bin 125 TL ve %50’si ise 2 bin 750 TL olarak hesaplanmaktadır.

detail-photo-fancybox-3

Temmuz ayında yapılacak olan zamlarla birlikte en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye yükselmesi beklenmektedir. Bu durumda ölüm aylığının %75’i 5 bin 625 TL’ye ve %50’si ise 3 bin 750 TL’ye çıkması öngörülmektedir.

Devlet, kadınların maddi destek ihtiyaçlarını karşılamak için bu ödemeleri düzenli bir şekilde yapmaktadır. Bu yardımlar, kadınların yaşamlarını sürdürebilmeleri ve ekonomik olarak güçlendirilmeleri için önemli bir destek sağlamaktadır. (Kaynak)

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!