Dicle Nehri üzerine yapılacak olan “Cizre Barajı” projesi onaylandı

featured

Dicle Nehri üzerine yapılacak olan “Cizre Barajı” projesi onaylandı. AK Parti Şırnak Milletvekili Arslan Tatar 40 metre yüksekliğinde ve 381 milyon metreküp su depolama hacminde inşa edilecek olan barajın, üç yıl içinde tamamlanacağını yazdı.

AK Parti Şırnak Milletvekili Arslan Tatar sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla barajın ihalesinin yürürlüğe girdiğini açıklayarak, şunları kaydetti:

“Enerji + İçme Suyu + Sulama amaçlı olarak projelendirilen ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında kilit bir proje olan Cizre Barajı ve HES projesinin yapımı tamamlanmış olup, ihalesi gerçekleştirildi. Yapım işine en kısa sürede başlayıp 3 yıl içinde tamamlanması ve enerji üretimine başlanması hedeflenmektedir.”

Türkiye Dicle Nehri’nin üzerine yeni bir baraj daha inşa ediyor. 24 Mayıs 2013’te ihalesi yapılan proje çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle askıya alınmıştı.

Proje için 29 Nisan 2019’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alınan kararda , “Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Cizre Barajı ve HES (Enerji, İçme Suyu, Sulama) Malzeme Ocakları Kırma Eleme Yıkama Tesisi ve Beton Santrali projesi ile ilgili olarak hazırlanan ve son şekli verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir” ifadeleri yer almıştı. Dicle Nehri üzerindeki barajlar; Devegeçidi, Ilısu, Batman, Dicle, Kralkızı ve Garzan.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!