Dijital Medyanın geleceği Batman’da masaya yatırıldı

featured

Batman Valiliği, Türkiye’nin önde gelen İnternet haber sitelerinin sahiplerini, CEO’larını ve muhabirlerini Batman’da ağırladı.

Batman Valiliğinin ev sahipliği yaptığı Yeni Nesil İnternet Gazeteciliği Çalıştayında, Türkiye’nin dijital medyasının dünü ve bugünü ele alındı.

Vali Ekrem Canalp, Valiliğinin himayelerinde, Batman İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Türkiye İnternet Gazetecileri Derneği’nin (TİGAD) işbirliğiyle Batman düzenlenen ‘Yeni Nesil Gazetecilik Çalıştayı’na katıldı.

Dijital medyanın dünü, bugünü ve yarını gibi temel sorunların ele alındığı programın açılış konuşmasını yapan Vali Canalp, gerçekleştirilen etkinliğini Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma olduğunun altını çizerek, “Geçmiş otuz yıl içerisinde birçok meslek yok olmaya yüz tutmuş durumda.  Peki, gelecek otuz yıl nasıl olacak? Tasavvur edilen şey şu; şu an var olan mesleklerin yüzde 70’i elimine olacak, kaybolacak. Bu yargı gazetecilik mesleği için geçerli midir? Yaşanan teknolojik gelişmeler karşısında gazeteciliğin bir bağışıklığı var mıdır? Gelişim ve dönüşüm gazeteciliği ortadan kaldırmaz gibi bir iddiamız var mıdır? Her bir meslek gibi gazetecilik mesleği de eğer değişim ve dönüşüm karşısında kedisini çağın gerekliklerine uygun şekilde dönüştürmez ise yüzde 70’in içerisinde olması kaçınılmazdır.

Bunun böyle olmaması için yapılması gerek ve atılması gereken her adımı atmakla mükellefiz. Bunun en itici unsuru teknolojidir. Çağımız teknoloji çağıdır, bu çağın da dijital dönemindeyiz. Değişim ve dönüşümün motoru dijital teknolojidir. Bugün dünyada eğer siz dijital teknolojiye uygun adımlar atamıyorsanız, kendiniz, mesleğinizi, derneğinizi ve devletinizi buna uygun transfer edemiyorsanız, geliştirip dönüştüremiyorsanız, ortadan kalkmanız kaçınılmazdır. Bununla karşı karşıya kalmamak için de bu çalıştay gibi programlar bu mesleğin geleceğe taşınması için en kritik unsurlardan bir tanesidir. Bu çalıştay Türkiye’de dijital gazetecilik mesleğiyle uğraşmak isteyen herkes için bir manuel uygulama kılavuzu geliştirsin, meslekle uğrasan herkes için bir rehber olsun. Bu tür çalıştaylar gazetecilik mesleğinin geleceği açısında için çok önemli etkinliklerdir. Medya; demokrasinin olmazsa olmazlarındadır. İktidar her rejimde vardır, ama etkili muhalefet sadece demokrasilerde vardır. Yaşayan toplumun en etkili unsurlarından bir tanesi özgür, güçlü ve etkili basındır. Özgür, güçlü ve etkili basın, demokrasinin de yaşayabilmesi için olmazsa olmazlarından bir tanesidir” diye konuştu.

 

Batman Üniversitesi Merkez Kampüs konferans salonunda İl Emniyet Müdürü İbrahim Kaba, İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, akademisyenler, ulusal ve Türkiye’nin farklı ilerinde gelen yerel medya mensupları, Batman’ın medya mensupları katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından; Gazeteci Ekrem Teymur Moderatörlüğünde; Mustafa İlker Yücel “Dijital Medya ve Güvenilir Habercilik”, Meryem Nas Mercan “Geleneksel Medya’dan Genel Medyaya Geçiş “, Mustafa Biçer” Ajans Haberciliği ve İnternet Medyası”, Gözde Öztürk” Sorunsuz İletişim, Etkin ve Yetkin İletişim”, Uğurcan Gökçe” Sosyal Medya İhbar Hattı  ve TV Gazeteciliği”, Bedia Teymur” İnternet Gazeteciliğinin Dünü ve Bugünü” ve Aslı Köseoğlu” Dijital Çağda Yerel Medya Fırsatları ve Tehditleri “konuları ele alınarak değerlendirildi.

 

 

 

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!