Diyarbakır Eğitim Sen: Anadilde eğitim almayan çocuklar etkileniyo

featured

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Dönem Sonu Raporu’nu kamu ile paylaştı. Raporda ekonomik sıkıntıların eğitimi doğrudan etkilediği belirtilerek “Öğrenciler yeterince beslenemiyor” denildi.

 Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube’de basın açıklaması düzenlendi. Hazırlanan rapor kamuoyuna sunuldu. Raporu okuyan Eğitim Sen Şubesi Kadın Sekreteri Arzu Koç, yaşanan ekonomik sıkıntının eğitim üzerindeki etkisine dikkat çekerek şunları söyledi: “Toplumdaki yoksulluğun eğitim süreçlerine doğrudan yansımasını gözlemleyebiliyoruz. Öğrencilerimiz yeterince beslenemiyor. Bu durum öğrencilerin gelişimini etkilemekle beraber akademik başarılarına da doğrudan etki ediyor. Bu anlamda ‘her çocuğa bir öğün sağlıklı yemek ve su’ talebimizi buradan yineliyoruz.”

Anadilde eğitim almayan çocuklar etkileniyor

Çocukların anadilde eğitim almamasının da çocukları etkilediğini belirten Koç, şöyle konuştu: “Anadilinde eğitim alamamak, bir yandan akademik becerileri ve başarıyı çocuğun yaşına ve gelişim dönemine uygun düzeyde yakalamasını güçleştirirken, özellikle ergenlik döneminde sadece dil ve ifade becerilerinde değil, duygusal ve sosyal gelişim süreçlerinde de olumsuz yansımalar yaratmaktadır. Eğitim bilimi açısından bakılacak olursa bir bireyin anadilini okul yaşamına katmamak, çocukların sağlıklı düşünmesinin ve yetişmesinin okul dışında bırakılması ve okul çağına kadar yaşadıkları, yaptıkları dilsel faaliyetin yok sayılması demektir.”

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!