Diyarbakır için deprem uyarısı

featured

 

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat depremi ile Arap Levhası’nın kuzeye doğru itildiğini, bu nedenle Adıyaman-Diyarbakır-Siirt-Hakkari-Yüksekova sınırında yeni depremler olabileceği uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat depreminden etkilenen bölgelerle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Hatay, Adıyaman ve Malatya’da büyük bir deprem beklenmediğini belirten Görür, “Bu bölgede bundan sonra kırılmamış kimi faylar görece küçük depremler üretebilir, artçı depremler olur. Artçı depremler daha bir sene sürer ve gittikçe büyüklük ve sıklıkları azalır” dedi.

6 Şubat depreminden sonra Doğu Anadolu Fay sistemi ile Doğanşehir-Kepez-Başkavak- Kemaliye istikametinde uzanan Malatya Fay sistemi olduğuna dikkat çeken Görür şunları söyledi:

“6 Şubat depremi ile Arap Levhası kuzeye doğru itilmiş olabilir. Bu itilme Adıyaman-Diyarbakır-Siirt-Hakkari-Yüksekova Levha sınırında (Bitlis-Zagros Süturu) sıkışma sonucu depremlere neden olabilir. Bu yazdıklarım genel bir bilgidir. Sizlerde farkındalık yaratmak içindir. Yoksa kesin olarak şu olacak bu olacak demek değildir. Bu yazdıklarım halktan ziyade yerel yönetimler içindir. Depremde tek yapacağımız iş acil müdahale ve halka destek değildir. En önemli iş yerleşim alamlarımızı deprem dirençli yapmaktır. Bunu merkezi yönetim ve halkla birlikte hızla yapabilirsiniz.”

Görür, yerel yönetimlerin deprem dirençli kentlere öncelik vermesini istedi.

Yorumlar kapalı.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!