Diyarbakır Surları yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

featured

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, 6 Şubat depremlerinde ciddi hasar gören ve hâlâ onarım çalışmalarına başlanmayan Diyarbakır Surları’nın yaşadığı tahribatı Meclis gündemine taşıdı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, 6 Şubat Maraş depremlerinde hasar gören ve 2015 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Kültür Mirası listesine eklenerek korumaya alınan tarihi Diyarbakır Surları’yla ilgili soru önergesi verdi.

Çandar soru önergesinde Surlar’ın restorasyonu ile ilgili halihazırda bir ihale bulunduğu halde, Bakanlığa bağlı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından “Diyarbakır Surları Restorasyonu 9 Etap” adıyla bir ihale daha gerçekleştirildiğini söyledi. Çandar, söz konusu ihalenin davet edilen üç firma arasında pazarlık usulü ile gerçekleştirildiğini ve yüzde 1,6 gibi “kabulü mümkün olmayan” bir tenzilat oranına rağmen; Ankara Restorasyon İnşaat Taahhüt Limited Şirketi’ne verilerek, ciddi bir kamu zararı yaratıldığını belirtti.

Surların korunması ve onarımı için hâlâ bir adım atılmadığını söyleyen ve “Amed’in kalbi adeta kaderine terk edilmiştir,” diyen Çandar’ın Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’a yönelttiği sorular şöyle:

  • Tarihin en eski yapılarından olan, Dünya Kültür Mirası kabul edilen ve tarihi kentin kalbi sayılan Diyarbakır Surlarını korumak sorumluluğunuz altındadır. Sorumluluğunuzun gereği olarak, Diyarbakır Surları için derhal bir acil eylem planı başlatacak mısınız?
  • Bakanlığınıza bağlı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan ve kamuyu ciddi oranda zarara uğratan ihale bilginiz dahilinde mi gerçekleşmiştir? Kamu zararına yol açan ihale hakkında soruşturma başlatacak mısınız?
  • Bakanlığınız, oluşan kamu zararını gidermek adına söz konusu ihaleyi iptal etme ve yeniden gerçekleştirme yoluna gidecek midir?

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!