Diyarbakır’a yeni özel üniversite: İsmi ve yeri belli oldu

featured

Diyarbakır’da bir özel üniversitenin kurulması için çalışmaların hızlandırıldığı, Dicle Nehri kıyısındaki eski içki fabrikasının yerinde “Diyarbakır Üniversitesi” adını taşıyacak üniversitenin kurulması için kentte Durmaz ve Ay ailelerinin vakıf kurduğu kaydedildi.

Rudaw’da yer alan habere göre, Diyarbakır’da, Dicle Üniversitesi’nin yanı sıra bir vakıf üniversitesinin kurulması için çalışma yapıldığı ve girişimde bulunulduğu bildirildi.

Kenti ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da 1932’de açılan ve 2007 yılında kapatılan, Dicle Nehri kıyısında yer alan eski içki fabrikasının yerinde kurulması planlanan “Diyarbakır Üniversitesi” için destek sözü verdiği kaydedildi.

Yerel medya kaynaklarının aktardığına göre, Durmaz ve Ay aileleri vakıf üniversitesi kurmak için girişimlere başlayarak vakıf kurdu.

Bir yıl süren çalışma sonucu “DurmazAy Vakfı” kuruldu.

Yılmaz’ın iş insanları ile yaptığı toplantıda, üniversite konusunu açan vakıf yöneticilerine Yılmaz’ın “Diyarbakır gibi bir kentte bugüne kadar kurulmaması ayıptır” ifadeleriyle desteğini sunduğu aktarıldı.

Öte yandan vakıf, ilk toplantısını AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ile düzenledi.

Toplantıya dair Haziran ayında X (eski adıyla Twitter) hesabından paylaşımda bulunan Ensarioğlu, “Diyarbakır’da kurulacak olan Mezopotamya Diyarbakır Vakıf Üniversitemizin ilk toplantısını gerçekleştirdik. Hayırlara vesile olsun inşallah” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!