Diyarbakır’da 6 gündür elektriksiz kalan köyün muhtarı istifa etti

featured

Diyarbakır’da 140 haneli köy 6 gündür elektriksiz: Muhtar istifa etti

DEDAŞ, Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne bağlı 140 haneli Düzova (Qerhêta) Köyü’nün elektriğini borç ve kaçak kullanım gerekçesiyle 6 gün önce kesti. Köy muhtarının kaymakamlığa istifa dilekçesi verdiği belirtildi.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Düzova (Qerhêta) köyü, DEDAŞ’ın borç bahanesiyle elektrik direkleri ve trafoları sökmesiyle 6 gündür elektriksiz kalmış durumda.

Sıcaklığın 50 dereceye yaklaştığı Diyarbakır’da DEDAŞ elektrik kesintisi yaptı. Çınar İlçesi’ne bağlı Düzova Köyü’nde 48 milyon tarımsal sulama, bir milyon 700 bin lira da hane borcu olduğunu belirten DEDAŞ ekipleri, geçtiğimiz Cuma günü köye gelerek, 3 adet trafoyu söktü, 140 haneli köyün elektriğini kesti.

Sular da kesildi

Elektrik kesintisinden dolayı köyde sular da kesildi. Su kesintisinden dolayı köyde temizlik, yemek, çocuk bakımı, hayvanların su ihtiyacı gibi günlük rutinler de yapılamaz duruma geldi. Köylüler, içme suyu ihtiyacını karşılamak için, çevre köylerden traktörlerle su taşıyor.

Muhtar istifa etti

Çınar Kaymakamlığı, Diyarbakır Valiliği, Savcılık gibi kurumlarla defalarca görüşmesine rağmen, köyüne elektrik verilmeyen Muhtar Necati Ertem, istifa etti. Ertem istifa dilekçesini Çınar Kaymakamlığı’na sundu.

 

Amida Haber’e konuşan Muhtar Necati Ertem, “Köyde 120 evin aboneliği var, 20 ev de Tapu Müdürlüğü’ne ücret ödemesine, gerekli işlemleri yapmasına rağmen tapu alamıyor. Bu nedenle abonelik yapılmadı. Bu zulüm yeter. Cehennem sıcağında elektriksiz, susuz bırakıldık. 2023 yılında DEDAŞ devletin gücünü arkasına alarak mahallemizi bir yudum su ile terbiye etmektedir” dedi.

Yorumlar kapalı.Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Batman Burada ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!